wtorek, Listopad 12, 2019

Sposoby na systematyczne oszczędzanie

0
Sposoby na systematyczne oszczędzanie

Na oszczędzanie zawsze jest dobry moment – każdy z nas mógłby przeprowadzić nawet niewielką korektę wydatków w swoim domowym budżecie. Regularne odkładanie nawet niewielkich kwot sprawi, że w skali roku uzbiera się pokaźna suma, np. na wyjazd na wakacje, nowe meble czy inny dowolny cel. Poznaj sprawdzone sposoby na systematyczne oszczędzanie!

Od czego zacząć oszczędnie pieniędzy?

Aby skutecznie oszczędzać, powinieneś uświadomić sobie, że może to robić każdy i najlepiej zacząć już od dziś. Regularne odkładanie nawet niewielkich kwot z czasem da Ci sporą satysfakcję, a świadomość rosnących na koncie – lub w portfelu – oszczędności będzie motywacją do dalszego udoskonalania swojej domowej strategii finansowej. Z czasem odkładane kwoty będą coraz większe, ponieważ oszczędzanie stanie się Twoim nawykiem. Dodatkową zaletą przemyślanego oszczędzania jest to, że wcale nie musi ono odbywać się kosztem pogorszenia standardu Twojego życia, jeśli tylko zastosujesz się do naszych sprawdzonych porad.

Zaplanuj domowy budżet

Analiza struktury domowych wydatków i przychodów powinna być pierwszym krokiem w poszukiwaniu oszczędności. Spisz wszystkie źródła i wysokości osiąganych dochodów oraz szczegółowo zaplanuj miesięczne wydatki. W ten sposób uzyskasz kwotę, jaką będziesz mógł odłożyć w danym miesiącu. Przy szacowaniu kosztów uwzględnij zarówno stałe opłaty i rachunki (telefon, internet, koszty dojazdów lub paliwa), jak i zmienne, jak: prąd, gaz, woda, koszty zakupu żywności czy innych produktów i usług.

Szukaj oszczędności na domowych wydatkach

Mając opracowany bilans dochodów i kosztów, zastanów się, na których wydatkach jesteś w stanie zaoszczędzić. W przypadku opłat za energię elektryczną czy wodę oszczędności mogą generować m.in.: zmiana operatora lub taryfy, używanie funkcji EKO dostępnej w większości urządzeń AGD (mniejszy pobór prądu i wody) czy zmiana źródeł światła na żarówki LED, które pobierają nawet do 75% mniej prądu niż tradycyjne świetlówki. Wybieranie prysznica zamiast kąpieli w wannie również pomoże obniżyć wysokość rachunku, podobnie jak analiza konkurencyjnych operatorów internetu czy usług telekomunikacyjnych – na tym polu miesięcznie można zaoszczędzić naprawdę sporo! Sposobem na wydawanie mniejszej sumy pieniędzy w sklepach są przydatne aplikacje mobilne, pozwalające porównywać ceny w poszczególnych supermarketach i dyskontach bez wychodzenia z domu. Skoro te same produkty w innym sklepie możesz kupić taniej, to czy warto za nie przepłacać w osiedlowym sklepiku?

Odkładaj pieniądze na koncie oszczędnościowym

Kolejnym sposobem na systematyczne oszczędzanie jest otwarcie kotna oszczędnościowego w jednym z banków z korzystną ofertą. Sądzisz, że to nie dla Ciebie, bo masz zbyt mało pieniędzy na oszczędzanie w banku? To błąd! Nie musisz być zamożną osobą, aby móc korzystać z atrakcyjnego oprocentowania na koncie systematycznym. Nawet najmniejsze wpłacone kwoty natychmiast zaczynają na siebie pracować, podczas gdy te same pieniądze na tradycyjnym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym pełnią wyłącznie funkcję depozytu. Zysk z odsetek na koncie możesz wypłacić już po miesiącu lub dopisać do rachunku w celu systematycznego powiększania swoich oszczędności.

Najważniejsze zalety konta oszczędnościowego:

  • zarabianie na oprocentowaniu środków na rachunku bankowym,
  • Twoje pieniądze pracują na Twój zysk – już od pierwszego dnia i niezależnie od kwoty,
  • możliwość wypłaty gotówki w każdej chwili bez utraty odsetek – inaczej niż na lokacie,
  • bezpieczeństwo i wygoda zarządzania finansami,
  • doskonała alternatywa dla osób pasywnie zarządzających swoimi finansami,
  • szansa na regularne i systematyczne oszczędzanie.

Które konto oszczędnościowe wybrać?

Konto oszczędnościowe jest obecnie bardzo popularnym produktem bankowym, dostępnym w ofercie większości najpopularniejszych instytucji finansowych. Rzecz w tym, by wybrać ofertę przede wszystkim korzystną, a także najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb oraz indywidualnego sposobu gospodarowania finansami osobistymi. Wybierając konto oszczędnościowe, warto upewnić się, że:

  • wpłaty i wypłaty gotówki mogą być dokonywane w każdym momencie bez utraty odsetek,
  • zysk z oprocentowania może być wypłacony lub dopisany do kapitału rachunku,
  • prowadzenie konta będzie darmowe,
  • bank zapewnia dostęp do konta i możliwość wykonywania niezbędnych operacji przez internet lub aplikację mobilną.

W świetle powyższych wymogów warto zwrócić uwagę na Konto Systematyczne oferowane przez Santander Bank Polska. Jest ono darmowe zarówno, jeśli chodzi o otwarcie, jak i prowadzenie rachunku oraz umożliwia wypłaty w dowolnym czasie bez straty odsetek. Charakteryzuje się też korzystnym, promocyjnym oprocentowaniem podwyższonym do 2,70% w skali roku. Odsetki na rachunku kapitalizowane są co 30 dni, a zysk z oprocentowania można wypłacić już po upływie pierwszego miesiąca.

Systematyczne oszczędzane nie jest trudne!

Jak widać, istnieje wiele sposobów na regularne oszczędzanie. Część z nich wymaga szczegółowej analizy struktury kosztów i wydatków, a inne możliwe są dzięki zmianie dostawcy usług, porównywaniu cen czy otwarciu kotna oszczędnościowego zamiast tradycyjnego rachunku w banku. Każdy sposób na odkładanie niewielkich kwot jest dobry, a oszczędzanie najlepiej zacząć od zaraz!

Jak pozyskać fundusze na rozwój start-upów?

0
Jak pozyskać fundusze na rozwój start-upów?

Analitycy oceniają, że inwestycje w start-upy bywają niezwykle efektywne, gdyż mogą przynieść konkretne zyski pod warunkiem, że inwestor potrafi trafnie wybrać obszar działalności, który będzie wspierał. Decyzja o przyznaniu wsparcia finansowego dla start-up winna być poprzedzona gruntowną analizą rynku, aby oszacować poziom korzyści oraz ryzyka. Jednak inwestowanie w innowacje technologiczne i  wynalazki stwarza możliwość szybkiego pomnożenia zainwestowanych środków i pozwala zbudować pozytywny wizerunek inwestora. Warto jednak uwzględniać ryzyko, które niosą za sobą inwestycje w innowacje i znaleźć właściwy obszar działania.

Crowdfunding udziałowy – szansa na wysokie zyski

Crowdfunding udziałowy to rozwiązanie inwestycyjne które można zakwalifikować do inwestycji średnioterminowych o podwyższonym poziomie ryzyka. Jego celem jest szybkie i efektywne pomnażanie własnego kapitału. Średni okres inwestycji wynosi od 3 do 5 lat, gdyż trzeba uwzględnić wczesny etap rozwoju start-upu oraz duży potencjał wzrostu. Inwestorzy mają świadomość, iż dynamicznie rozwijające się firmy mogą im przynieść ponadprzeciętne zyski, dlatego niejednokrotnie podejmują ryzyko. Wiedzą jednak, że szacunkowe zyski z inwestycji w młody, innowacyjny start-up, które mogą w skali roku wynieść ok. 30 – 50% zwrotu z inwestycji.

Wehikuł inwestycyjny Leonarto

Leonarto Fund to fundusz wspierający innowacyjne projekty badawczo-rozwojowe. Finansuje on rozmaite projekty w fazie Proof of Principle i Proof of Concept. Powstał z inicjatywy trzech zdolnych menadżerów inwestycyjnych z wieloletnim doświadczeniem inwestycyjnym na rynku seed i Venture Capital. Pankiewicz Konrad jest jednym z nich. Jego nazwiskiem firmowany jest właśnie fundusz inwestycyjny Leonarto, który wspiera komercjalizację innowacyjnych patentów, nowatorskich projektów z sektora life science, wyników badań naukowych oraz obszarów kreatywnych, takich jak sektor gier video i multimedia. Zarządzający funduszem wielokrotnie brali udział w wielomilionowych transakcjach. Leonarto stanowi zamknięty wehikuł inwestycyjny, który powstał z udziałów w kilkunastu wyselekcjonowanych spółkach technologicznych o dynamicznym tempie wzrostu w zakresie innowacji. Zgodnie z dewizą, iż „Firmy upadają codziennie, ale ludzie nie” Leonarto inwestuje w ryzykowne z natury start-upy, a mimo tego nigdy nie doświadczył upadku spółki portfelowej. Wśród wielu innowacyjnych patentów fundusz Leonarto wsparł finansowo m.in. niezwykle ważny wynalazek – urządzenie do zdalnego badania KTG płodu.

Zaangażowanie w rozwój nowatorskich patentów

Prężnie działające fundusze inwestycyjne poszukują projektów w obszarze zaawansowanych technologii określanych mianem deep-tech. Inwestorzy potrafią szybko oszacować szanse powodzenia danego przedsięwzięcia błyskawicznie tworząc wieloletnie strategie dla konkretnych wynalazków. Dla specjalistów ds. funduszy inwestycyjnych – spółki technologiczne stanowią cenny  towar rynkowy, dlatego poszukują niszowych projektów, wybierając nowatorskie obszary: nanotechnologię, biologię molekularną, sztuczną inteligencję oraz cyberbezpieczeństwo.

Certyfikacja ISO 9001 – jak ją uzyskać? Jakie kroki należy wykonać?

Certyfikacja ISO 9001 – jak ją uzyskać? Jakie kroki należy wykonać?

Proces certyfikacji ISO 9001 może dać ogromne korzyści firmie – zarówno na poziomie finansowym, jak i kultury pracy. Wielu przedsiębiorców sądzi, że wdrożenie tak rozbudowanego standardu niesie ze sobą spore wydatki, jednak nie jest to prawdą. Jaki jest więc najlepszy sposób na uzyskanie certyfikatu ISO 9001 przy minimalnych inwestycjach i maksymalnych wynikach?

Sprzedaż domu – czy pora roku ma znaczenie?

Sprzedaż domu – czy pora roku ma znaczenie?

Zmiany pór roku oddziałują na różne sektory i branże. Warunki klimatyczne wpływają w pewien sposób także na rynek nieruchomości. Konkretny okres w roku może w określonym stopniu decydować o efektywności procesu sprzedaży domu. Czy pora roku rzeczywiście ma znaczenie?

Słuchanie muzyki ze smartfona – czy wystarczy baterii na ulubioną playlistę?

Słuchanie muzyki ze smartfona

Chyba każdy tak ma – wystarczy usłyszeć gdzieś przypadkowo w radiu hit z dawnych lat, by nucić go pod nosem przez resztę dnia i mieć w głowie tylko to, aby odpalić Internet, wyszukać ten kawałek i odsłuchać go w komfortowych warunkach. A gdy już to zrobimy, przychodzą kolejne i kolejne kawałki, które sobie przypominamy i które pozwalają wrócić do sentymentalnych czasów.

Smartwatch – hit tego sezonu. Jaki kupić, by nie żałować?

Smartwatch – hit tego sezonu. Jaki kupić, by nie żałować?

Smartwatche to nowinka technologiczna, która podbiła świat. Można je zobaczyć na nadgarstkach zarówno sportowców, biznesmenów, jak i fashionistów. Nie ma co się dziwić – ten sprzęt, przypominający zegarek, ma mnóstwo dodatkowych, bardzo przydatnych funkcji. Do tego producenci dbają też o ciekawy design, więc każdy może z powodzeniem dobrać gadżet w swoim stylu.

Kredyt na 40 tysięcy złotych – co zrobić, żeby go dostać?

Kredyt na 40 tysięcy złotych - co zrobić, żeby go dostać?

Każdy z nas ma jakieś marzenia, które chciałby spełnić, ale jego sytuacja finansowa mu na to nie pozwala. Ale co, jeśli znalazłby się sposób na otrzymanie szybkiej gotówki na co tylko chcemy?

Na co zwrócić uwagę zawierająć umowę kredytową?

0
Na co zwrócić uwagę zawierająć umowę kredytową?

Umowa kredytowa to poważne zobowiązanie finansowe. Obciąża domowy czy osobisty budżet na nierzadko lata i jest sporym wydatkiem. Dlatego też przed podpisaniem umowy kredytowej należy się dogłębnie zastanowić, czy aby na pewno jest ona konieczna. Biorąc pod uwagę wszelkie za i przeciw, możliwe zyski i straty, koniecznie trzeba spokojnie przemyśleć taką decyzję.

Pomyśl o swoich możliwościach i potrzebach

Pierwszym pytaniem, jakie należy sobie zadać biorąc kredyt jest “Czy będę w stanie go spłacić?”. Rozsądne pożyczanie pieniędzy świadczy o dojrzałości i może dawać wiele korzyści. Zastanów się, jakiej kwoty potrzebujesz i na co. Czy nie ma tańszych zamienników? Czy jest ci to bardzo potrzebne? Czasem umiejętność odmówienie sobie czegoś jest ważna, a sama odmowa – najlepszym, co możesz zrobić. Niemniej wzięcie kredytu, który jesteśmy w stanie terminowo spłacić bezsprzecznie wiąże się z korzyściami.

Zwróć uwagę na wysokość miesięcznej raty. Czy jest to kwota, którą będziesz w stanie zapłacić w każdym miesiącu, niezależnie od sezonowych wydatków, takich jak ogrzewanie, prezenty świąteczne czy wakacyjne wyjazdy?

Warto też zwrócić uwagę na to, czy raty będą stałe, czy skalowane – wtedy ich wysokość będzie się zmieniać w miarę postępowania spłaty kredytu. Daje to pewne odciążenie w miarę spłacania kredytu, jednak wpływa na zdolność kredytową: ta oceniana jest ze względu na wysokość pierwszej raty i w związku z tym możemy nie dostać kredytu, nawet jeśli nas na niego stać – tylko ze względu na ten specyficzny sposób oceny zdolności kredytowej.

Drugą rzeczą jest termin spłaty: na jaki okres chcesz rozłożyć spłacanie długu? Wpłynie to na ratę kredytu – im dłuższy okres spłaty, tym więcej raty, jednakowoż są one niższe. Jednocześnie wydłużenie okresu spłaty zwiększy całkowitą kwotę, którą będziesz musiał oddać – odsetki naliczane są zależnie od czasu, a nie tylko kwoty kredytu.

Rozważ wszystkie dostępne opcje

Kolejnym krokiem w braniu kredytu jest porównanie dostępnych ofert. Są ich miliony! Może nie dosłownie, ale nie oznacza to, że wybór jest prosty. Żeby policzyć, co i jak, jakie będą raty, jakie odsetki, jakie opłaty dodatkowe nie wystarczy kalkulator – potrzeba magisterki z bankowości! Czynników wpływających na opłacalność kredytu jest mnóstwo. Same opłaty dodatkowe mogą być poukrywane w każdym wręcz akapicie umowy. Do tego dochodzą promocje różnych banków oferujących okresy bez rat czy umorzenie pewnych części długu pod specjalnymi warunkami. Niezwykle trudno jest odnaleźć się w takim morzu informacji.

Z pomocą przychodzą nam internetowe porównywarki kredytów i pożyczek, które za pomocą skomplikowanych algorytmów komputerowych pobierają dane od wszystkich oferujących takie usługi firm i w przystępny sposób przedstawiają je nam, potencjalnym kredytobiorcom. Możemy dzięki nim znaleźć interesujący nas kredyt: wybieramy kwotę i okres spłaty, podajemy podstawowe informacji potrzebne, by ocenić zdolność kredytową, a system Match Banker znajduje oferty, które banki mogą nam zaproponować.

Dlaczego warto mieszkać we Wrocławiu?

Dlaczego warto mieszkać we Wrocławiu?

Szukasz miejsca do życia, a wykształcenie i kierunek rozwoju zawodowego motywują Cię do wyboru dużego miasta? Wrocław jest jedną z najszybciej rozwijających się aglomeracji w Polsce, a do tego oferuje wiele możliwości wypoczynkowo-rozrywkowych. Dowiedz się, dlaczego warto osiedlić się w stolicy Dolnego Śląska i pakuj walizki, by stać się mieszkańcem tego pięknego i perspektywicznego miasta.

Malarz Poznań – Błędy, których należy unikać przy malowaniu

Malarz Poznań - Błędy, których należy unikać przy malowaniu

Malowanie wnętrz nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Malowanie ścian wymaga precyzji i wyczucia, a także odpowiednich umiejętności. Bez odpowiedniego przygotowania ścian i nakładania farby, nie uzyskamy pożądanego efektu. Jeśli zabieramy się za malowanie bez odpowiedniego przygotowania, należy liczyć się z komplikacjami. Czasem warto zastanowić się nad tym, czy malarz Poznań nie byłby lepszym rozwiązaniem – w końcu fachowiec zna się na rzeczy i z pewnością przeprowadzi malowanie ścian szybko i sprawnie.

Uważaj na te błędy przy malowaniu!

Błędów, które popełniamy przy malowaniu nie brakuje. Bardzo często przynoszą one jednak opłakane efekty i konieczne jest ponowne malowanie ścian lub wezwanie do tego celu wykwalifikowanej ekipy. Warto wiedzieć, czego unikać przy malowaniu.

1. Przygotowanie podłoża – nie każdy wie, że podłoże przed malowaniem musi być odpowiednio przygotowane. Nie ma co liczyć na to, że niedoskonałości znikną pod nową powłoką farby. Efekt będzie krótkotrwały i już po kilku dniach czy tygodniach wszystko „wyjdzie” na wierzch. Przed malowaniem należy przeprowadzić mycie ścian, konieczne może być usunięcie ognisk grzyba czy wilgoci. W skrajnych przypadkach przed malowaniem należ zeskrobać starą farbę, gruntować podłoże lub nawet skuć część tynków. O tych zabiegach przygotowujących ściany, wiele osób zdaje się zapominać.

2. Nieodpowiednie narzędzia i dobór farby

Porażką może zakończyć się malowanie przy nieodpowiednim doborze narzędzi oraz samej farby. Wałki niskiej jakości mogą nierównomiernie rozprowadzać farbę i pozostawiać na ścianach tzw. kłaczki. Podobnie pędzle – często pozostawiają po sobie włosie, a jego usuwanie to zadanie wyjątkowo pracochłonne. Nieodpowiednia taśma malarska może odchodzić z powierzchni ściany wraz z farbą – jest to utrapienie każdego malarza – amatora. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się dobór narzędzi zgodny z sugestią producenta farb, którą znajdziemy na opakowaniu.

3. Niewłaściwe rozprowadzenie farby

Malowanie wałkiem czy pędzlem wcale nie należy do łatwych. Podczas malowania nie można zostawiać ścian na dłuższy czas, ponieważ można nie uzyskać jednolitego pokrycia. Niewłaściwe malowanie, czyli zbyt mocne lub za słabe dociskanie wałka może natomiast powodować powstawanie smug. Są one w szczególności widoczne pod światło, a ich usunięcie jest bardzo trudne. Najlepsze są krótkie pociągnięcia wałkiem, które nie powodują nadmiernego dociskania jego powierzchni do ściany.

4. Warunki, w jakich malujemy

Mało kto przykłada wagę do tego, w jakich warunkach maluje. Malarz Poznań z pewnością stosuje się do zaleceń producenta farby, a także bazuje na swoim doświadczeniu. Niestety, często właśnie podstawowej wiedzy na temat malowania brakuje nam samym. Warto, by malowanie odbywało się w temperaturze 18-25 stopni Celsjusza, jednocześnie powietrze w domu nie może być zbyt suche. Jeśli malujemy przy niepogodzie i wysokiej wilgotności powietrza, również farba na ścianach może nie schnąć tak szybko, jakbyśmy tego chcieli.

Malowanie na własną rękę czy z profesjonalną ekipą?

Zlecenie malowania wyspecjalizowanej w tym zadaniu ekipie jest gwarancją równomiernego rozłożenia koloru i uzyskania zadowalającego efektu końcowego. Dodatkowo można w ten sposób zaoszczędzić własny czas – w końcu malowanie to zadanie pracochłonne. Malowanie na własną rękę będzie szło wolniej i trzeba przygotować się na to, że nie zawsze efekt będzie idealny. Warto dokładnie zastanowić się nad tym, czy lepiej jeśli malowania dokona malarz Poznań, czy kiedy zabierzemy się za remont na własną rękę.

Źródło: https://kominki.ratur.com.pl/