Jak pozyskiwać energię słoneczną

Unia Europejska zobowiązuje kraje członkowskie do podejmowania działań, mających na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej. Jednym z wyzwań dla Polski, jest zmodyfikowanie sektora energetycznego opartego na węglu kamiennym. Konieczność zmiany niesie za sobą korzyści, w postaci dofinansowań na wdrażanie odnawialnych źródeł energii takich jak systemy fotowoltaiczne.

Fotowoltaika – jak to działa?

Instalowane na dachach lub specjalnych wysięgnikach panele krzemowe, umożliwiają pozyskiwanie energii słonecznej, która następnie, dzięki specjalnym inwerterom, jest przetwarzana na prąd zmienny. Czyli taki, z którego korzystamy w gniazdkach.

Tak pozyskiwana energia może być magazynowana w obrębie własnego systemu fotowoltaicznego. Możemy również w tym celu skorzystać z sieci publicznej i być prosumentami, czyli jednocześnie konsumentami i wytwórcami energii.

Off-grid czy on-grid?

Systemy fotowoltaiczne off-grid działają autonomicznie. Wykorzystuje się akumulatory o dużej pojemności, z których w każdej chwili można pozyskiwać prąd. Daje nam to pełną niezależność, jednak wiąże się z dodatkowymi kosztami wybranych systemów magazynowania.

W przypadku metody on-grid, korzystamy ze stałego podłączenia do sieci publicznej, do której przekazujemy uzyskaną nadwyżkę. W ciągu roku możemy ją odebrać, dzięki czemu fotowoltaika przynosi nam korzyści również w okresie mniejszego nasłonecznienia. Instalujemy specjalny licznik dwukierunkowy, na którym możemy monitorować ile energii wytwarzamy oraz ile nadwyżki utrzymujemy.

Fotowoltaika – korzyści

Energia wytwarzana dzięki panelom słonecznym jest wykorzystywana w pierwszej kolejności. Dzięki temu, na pewno odczujemy dużą różnicę jeśli chodzi o opłaty za prąd. Systemy fotowoltaiczne nie generują kosztów wynikających z eksploatacji, największy wydatek to montaż. Możemy jednak starać się o dotację, a dodatkowo z tytułu wykorzystywania odnawialnych źródeł energii przysługuje nam od niedawna ulga podatkowa.

Oczywiście ogromną zaletą jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, ponieważ w procesie pozyskiwania prądu z energii słonecznej nie emitujemy żadnych toksycznych substancji. Biorąc to wszystko pod uwagę, możemy zakładać że fotowoltaika to ważny element w przyszłości energetycznej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here