leasing samochodów ciężarowych

Prowadzenie firmy wymaga ciągłych inwestycji. W przypadku firm zajmujących się transportem, jedną z inwestycji są środki transportowe. Zakup samochodu ciężarowego wiąże się z poniesieniem bardzo wysokich kosztów. Nie każdy przedsiębiorca dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi na ten cel. Z pomocą przychodzi korzystanie ze źródeł zewnętrznych, takich jak kredyt lub leasing. Coraz bardziej popularna staje się druga opcja, czyli leasing samochodów ciężarowych. Istnieją dwa rodzaje leasingu – operacyjny oraz finansowy.

Leasing operacyjny oznacza, że samochód jest własnością leasingodawcy podczas trwania umowy leasingowej i on wykonuje odpisy amortyzacyjne. Finansowy leasing samochodu ciężarowego oznacza natomiast, że samochód ten jest wpisany do środków trwałych leasingobiorcy i to na nim spoczywa obowiązek odpisów amortyzacyjnych.

Kolejną różnicą jest także prawo do wykupu samochodu po wygaśnięciu umowy leasingowej. W przypadku leasingu operacyjnego przedsiębiorca może wykupić samochód za kwotę, która była ustalona w umowie. Leasing finansowy zaś nie wymaga dodatkowych formalności, a samochód ciężarowy staje się własnością przedsiębiorcy od razu po upływie czasu trwania umowy.

Leasing na samochód ciężarowy jest doskonałą opcją dla przedsiębiorców, którzy nie otrzymali kredytu bankowego. Jego przewagą jest przede wszystkim brak konieczności ustalania zdolności kredytowej, dzięki czemu skorzystanie z niego jest o wiele łatwiejsze. Procedura skorzystania z leasingu jest również prostsza niż otrzymanie kredytu i nie wymaga angażowania własnego kapitału. Dużą zaletą jest także możliwość odliczenia 100% VAT, jeżeli samochód spełnia odpowiednie warunki. Nie jest to jednak forma finansowania pozbawiona wad. Jedną z nich jest stosunkowo wysoki koszt w porównaniu do kredytu, ceny pojazdów są wyższe, a w przypadku opóźnień w spłacaniu rat należy liczyć się z surowymi sankcjami. Leasing na samochód ciężarowy powinien być zatem decyzją dokładnie przemyślaną przez przedsiębiorcę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here