Wbrew pozorom, spółdzielnia mieszkaniowa i wspólnota do dwie jednostki, które różnią się od siebie znacząco. To, czy mieszkanie wchodzi w skład spółdzielni, czy wspólnoty uzależnione jest od wielu czynników. Nadal popularniejsze i liczniejsze w Polsce są spółdzielnie, ale z roku na rok coraz lepiej radzą sobie wspólnoty, do których przekonuje się coraz więcej osób.

Wspólnota a spółdzielnia – podobieństwa i różnice

Pomiędzy wspólnotą a spółdzielnią jest więcej różnic niż podobieństw. Po pierwsze, spółdzielnia mieszkaniowa to podmiot gospodarczy z osobowością prawną. Co należy przez to rozumieć? Spółdzielnia działa na zasadach prawa spółdzielczego, a jej działania określone są przez specjalną ustawę. Jest ona zdecydowanie większa od wspólnoty i w jej skład mogą wchodzić mieszkańcy osiedla – najpierw muszą jednak uiścić opłatę wpisową. Opłaty te są dość wysokie, a nie przekładają się na władzę, ponieważ pojedynczy lokator niewiele jest w stanie zdziałać. Wspólnota nie jest podmiotem gospodarczym – to zrzeszenie właścicieli mieszkań, dlatego w jej składzie może być każdy lokator. Nie uiszcza się też opłat wpisowych. Jedynym podobieństwem pomiędzy wspólnotą a spółdzielnią jest więc wpływ na wspólne dobro mieszkańców, czyli budynki (np. bloki).

Ile wynosi czynsz w spółdzielni, a ile we wspólnocie?

Kolejną ważną kwestią są finanse. Gdzie zapłacimy wyższy czynsz? W większości przypadków odpowiedź będzie brzmiała, że w spółdzielni, ponieważ jest ona zdecydowanie bardziej rozbudowana od wspólnoty. Tym samym zatrudnia więcej pracowników, co przekłada się na wzrost opłat. Z kolei wspólnota wymaga zaangażowania od samych mieszkańców, którzy nie zawsze mają czas na załatwianie spraw prawnych czy księgowych. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy decyzja o zatrudnieniu zewnętrznej firmy zarządzającej nieruchomościami, takiej jak choćby https://www.nordhome.com.pl/wspolnoty-mieszkaniowe. Odciąży to lokatorów, którzy musieliby podejmować wszystkie ważne decyzje samodzielnie.

Obowiązki spółdzielni i wspólnoty

Zadania, jakie nakładane są na oba podmioty, nie różnią się diametralnie. Odmienna jest jedynie forma administrowania obiektami. W przypadku spółdzielni często jest to grupa specjalistów posiadających doświadczenie. Z kolei wspólnota złożona z samych mieszkańców może funkcjonować mniej sprawnie, np. gdy nie będą oni zaangażowani w jej prowadzenie. W przypadku spółdzielni mamy więc pewność, że ktoś zadba nie tylko o regularne kontrole, ale i remonty. Natomiast zarząd wspólnoty musi tym wszystkim zająć się osobiście. To, czy uda się trafić na osoby dążące do utrzymania wspólnego dobra w świetnej kondycji, nie zależy więc od pojedynczych lokatorów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here