Co lepsze spawarka inwertorowa czy migomat?

Nowoczesne techniki spawalnicze pozwalają na łączenie materiałów w sposób prosty i trwały. Wraz z rozwojem ilość urządzeń dostępnych na rynku coraz częstsze stają się pytanie o modele i rodzaje spawarek. W dużym uproszczeniu mamy do wyboru spawarki inwertorowe lub migomat. Czy można wyróżnić, które z tych urządzeń jest lepsze lub gorsze?

Nie jest to takie proste, jak na pierwszy rzut oka się wydaje.

Podstawowe zastosowanie

Wszystko zależy od zadań, jakie będą wykorzystane oraz założeń projektowych, jakie musimy osiągnąć. W pierwszej kolejności musimy zadać sobie pytanie, gdzie będziemy stosować urządzenia spawalnicze. Jeżeli są to prace wykonywane na otwartym powietrzu musimy przy migomacie zastosować ochronę przed wiatrem, aby zachować jakość spawania. Dodatkowo migomat potrzebuję dużej ilości energii, co powoduje trudność zabezpieczenia poziomu zasilania.

Małe spawarki potrafią obsłużyć prace na dużych konstrukcjach stalowych i są mniej wrażliwe na spadki napięcia. Spawarka inwertorowa nadaje się do wstępnego montażu i ustalania geometrii konstrukcji, a wszystkie sprawy techniczne wykonywać już w warsztacie migomatem.

Spawarki doskonale nadają się do prac monterskich przy ogrodzeniach stalowych i elementach kutych. Ich niska masa pozwala na długi czas pracy bez obciążenia spawacza. Oprócz regulacji natężeniem prądu sprawny pracownik może również za pomocą elektrod wpływać na dobrą jakoś spawu.

Często używa się spawarek inwertorowych przy pracach na dużej konstrukcjach gdzie nie ma możliwości doprowadzenia migomatu a wymagana jest duża powierzchnia przetopionego metalu. Można również dzięki cenie wyposażyć większą ilość spawaczy w swoje urządzenia i w ten sposób zwiększyć tempo wykonywanych prac.

Moc urządzenia

Nowoczesne spawarki inwertorowe dzięki zastosowanej elektronice ułatwiają pracę i zmniejsza moc urządzenia. Pozwala to nawet niedoświadczonym pracownikowi na prowadzenie procesu spawania z zadowalającym skutkiem. Posiadają one również wymienne przewody masowe i uchwyt z elektrodami w ten sposób dłużej będą sprawny poprzez możliwość wymiany wadliwych elementów. Nie bez znaczenia również zostaje niski koszt napraw takich urządzeń, to powoduje, że mogą być używane w bardzo trudnych warunkach.

Dostosowanie do potrzeb

Nie ma jednego wyboru spośród urządzeń spawalniczych. Kupujący przed podjęciem decyzji musi przeanalizować swoje potrzeby oraz rozpisać sobie, w jakich warunkach będą używane do prac spawalniczych. Chodzi tu jednakowo o jakość spoin oraz dostępność do miejsc, w których należy połączyć materiał. Warto zwrócić uwagę na moc spawarki, ponieważ to ona będzie decydowała o możliwościach, jakie materiały będzie można spawać.

[Głosów:3    Średnia:4.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here