Poszukując sposobu na zainwestowanie własnych oszczędności, możemy spotkać z obcobrzmiącym terminem „fundusz inwestycyjny”. Co to jest? Czy warto się nim zainteresować? Jakie ma wady i jakie zalety? Na te i inne pytania zaraz uzyskasz odpowiedź.
Czym są fundusze inwestycyjne?
Fundusz inwestycyjny przyjmuje pieniądze od inwestorów i nimi zarządza. Jest to nowoczesna forma lokowania wolnych środków finansowych, która wybiega poza tradycyjne metody. Zarządzaniem nimi zajmują się Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Ich popularność rośnie z roku na rok.
Rodzaje funduszy inwestycyjnych
Możemy wyróżnić 3 rodzaje funduszy. Pierwszy to fundusz akcji, czyli taki, który inwestuje w akcje. Kolejny to fundusz obligacji, czyli inwestujący w obligacje, a trzecim jest fundusz pieniężny (gotówkowy), który inwestuje tylko w bezpieczne instrumenty bankowe. Mogą to być np. krótkoterminowe obligacje.
Warto wiedzieć, że fundusze inwestycyjne nie są produktem, który ma za nas w pełni zarządzać naszymi pieniędzmi. Przykładem może być taka sytuacja, w której decydujemy się na fundusz akcji, giełda traci, a my tracimy nasze pieniądze. Niektórzy wtedy oczekują, by to fundusz naprawił naszą sytuację finansową. Myślą, że to właśnie jest jego obowiązkiem, skoro ponieśliśmy opłatę za zarządzenie tym funduszem. Prawda jest jednak taka, że to do naszych obowiązków należy wybrnięcie z tej sytuacji. Jeżeli zdecydowaliśmy się na fundusz akcji, a w jego statusie leży obowiązek kupowania akcji nawet podczas bessy, to chcąc uniknąć straty, powinniśmy zmienić ten fundusz np. na fundusz pieniężny, który nie inwestuje w akcje.
Ile zarabia fundusz?
Decydując się na fundusze inwestycyjne, musimy sobie zdawać sprawę z kosztów, które poniesiemy, czyli z zarobku funduszu. Jest to tzw. opłata za zarządzanie, która wynosi 4% rocznie w funduszach akcji, 1% rocznie w pieniężnych, natomiast w innych funduszach waha się od 1-4%. Konkretną informację o wysokości zarobku znajdziemy w statusie. Warto wiedzieć, że nawet wtedy, gdy fundusz zarobi dla inwestora wyjątkowo dużo (np. 60%), to i tak nie pobierze większej opłaty za zarządzanie. Może wziąć dla siebie tylko tyle procent, ile było podane w statusie.
Obliczanie kosztów związanych z funduszem inwestycyjnym jest bardzo proste, ponieważ zysk wliczony jest już w cenę funduszu.
Co to są Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych?
Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych to jedyne podmioty, które w Polsce mogą zarządzać funduszami. Są to spółki akcyjne, które specjalizują się w finansach. Ich właścicielami są renomowane instytucje finansowe (banki, firmy ubezpieczeniowe, zagraniczne firmy z branży finansów).
Jak to się odbywa?
„Pieniądze wpłacane przez nas do funduszu przeliczane są na tzw. jednostki uczestnictwa. Stanowią one tytuł prawny do uczestnictwa w dochodach wypracowywanych przez fundusz.
Nabywając jednostki uczestnictwa, w każdym momencie możemy zażądać ich odkupienia przez fundusz po aktualnej wycenie.”
Codzienną wycenę jednostek możemy znaleźć w prasie, na portalach internetowych danych funduszy inwestycyjnych oraz w specjalistycznych serwisach internetowych o tematyce finansowej.
Każdy fundusz daje trochę inne pole do popisu w kwestii zarządzania własnymi finansami. Pomimo tego od każdego z nich możemy czerpać kilka korzyści. Przede wszystkim otrzymujemy specjalistyczną poradę finansową, dywersyfikację portfela, dobre efekty inwestowania w skali długoterminowej oraz płynność inwestycji.
Fundusze inwestycyjne są agresywną formą inwestowania pieniędzy, która wiąże się z pewnym ryzykiem. Można je jednak znacząco zmniejszyć. Wystarczy, że zainwestujemy w kilka produktów z danej grupy np. w kilka funduszy akcji od różnych towarzystw. W ten sposób naszymi pieniędzmi będą zarządzać różni specjaliści, w związku z czym ryzyko niepowodzenia będzie niższe.
Fundusze inwestycyjne nie powstały bez powodu. Są odpowiedzią na potrzeby rynku. Większość z nas na pewno wie, że przyszłościowe inwestycje wymagają posiadania bardzo dużego kapitału. Nikt jednak nie powiedział, że właścicielem owego wkładu może być tylko jedna osoba. Przecież można by połączyć mniejsze kwoty od różnych inwestorów i w ten sposób otrzymać pokaźny wkład finansowy, który pozwoli nam na prawdziwe zarabianie pieniędzy. Tak właśnie powstały fundusze inwestycyjne, które są formą inwestowania zbiorowego. Nie mogłyby istnieć, gdyby ktoś nimi nie zarządzał, stąd też tzw. opłata za zarządzanie.