Czy warto inwestować w akcje długoterminowo

Każdy inwestor prędzej czy później dojdzie do pewnych konkluzji związanych ze swoimi preferencjami inwestycyjnymi. Apetyt na ryzyko czy horyzont inwestycyjny to kwestie, o których ciężko zdecydować na samym początku swojej przygody. Dzisiaj przekonamy się, jakie zalety i wady wiążą się z długoterminowymi inwestycjami w akcje.

Długoterminowa strategia czyli jaka?

Na samym początku jednak musimy zdefiniować, czym dokładnie jest strategia długoterminowa inwestycji w akcje. Wielu inwestorów otwierając konto u brokera i instalując platformę tradingową (aby uzyskać więcej informacji sprawdź popularnego brokera), planują szybką spekulację i duży zysk w krótkim czasie. Jednak taka strategia, choć brzmi zachęcająco, rzadko kiedy ma realne przełożenie w rzeczywistości.

Nie chodzi tylko o nadmierną chciwość czy brak perspektywicznych okazji rynkowych. Bardzo często scalping czy krótkoterminowa gra nie współgra z naszym stylem inwestowania, z naszymi preferencjami i innymi obowiązkami, które muszą być wykonane w ciągu dnia. Dlatego też metodą prób i błędów, wielu inwestorów zdaje sobie sprawę, że to właśnie długoterminowe utrzymanie walorów inwestycyjnych, sięgające nawet kilku lat daje największą skuteczność. Na tym właśnie polega długoterminowy horyzont czasowy – inwestujemy, mając w perspektywie kilka lub kilkanaście miesięcy otwartej pozycji i jesteśmy świadomi potencjalnych ruchów w obie strony.

Jakie są zalety długoterminowych inwestycji?

Zacznijmy od korzyści wynikających z takiego stylu gry na giełdzie. Przede wszystkim jest to idealna propozycja dla tych inwestorów, którzy handel na giełdzie traktują jako poboczną aktywność. Praca na etacie, rodzina, realizowanie innych pasji i zainteresowań – to w praktyce zajmuje naprawdę dużą część dnia. Nie zawsze możemy pozwolić sobie na to, by spokojnie usiąść i przeanalizować konkretne spółki notowane na światowych giełdach. Długoterminowa strategia na szczęście nie wymaga tego od nas. Wystarczy, że raz na kilka tygodni zweryfikujemy atrakcyjną szansę na inwestycje, a następnie zapomnimy o niej, czekając na realizację dużego zysku.

To właśnie relatywnie duże zyski stanowią ogromną korzyść wynikającą z długoterminowego podejścia do handlu akcjami. Nasz horyzont czasowy jest długi, a zatem operujemy na większych interwałach, przewidując możliwie jak największe ruchy. Jeśli nasza strategia jest odpowiednia, a pozycja została otwarta poprawnie, możemy liczyć na szczęśliwe zrealizowanie sporego zysku.

Wady handlu długoterminowego

Czas na wady związane z takim podejściem do handlu inwestycjami. Po pierwsze nuda i długi czas realizacji zysków. Raz przeanalizowana pozycja w praktyce może zostać z nami na naprawdę długi czas. To dobre podejście dla osób cierpliwych, nie jednak dla tych, którzy codziennie zaglądają w wykresy, poszukując nowych perspektyw inwestycyjnych.

Często długoterminowa inwestycja może nie zadowalać nas pod kątem wysokości zrealizowanego zysku. Niestety zarówno w day-tradingu, jak i długoterminowym handlu zdarzają się błędne inwestycje, a my będziemy musieli je odpowiednio przepracować. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here