Czy warto skorzystać z polisy inwestycyjnej

Im trudniejsza sytuacja gospodarcza, tym trudniej nam oszczędzać. Przyczyn tego stanu jest wiele – czasami po prostu brakuje nam systematyczności czy zdecydowania. Warto w takiej sytuacji rozważyć opcję ubezpieczenia inwestycyjnego, która pozwala zarówno na gromadzenie środków, jak i zabezpieczenie bytu najbliższych. Co warto wiedzieć o tego typu produkcie?

Czym jest polisa inwestycyjna?

Inaczej mówiąc, jest to produkt zwany także ubezpieczeniem mieszanym lub ubezpieczeniem z funduszem inwestycyjnym. Zasada funkcjonowania polisy inwestycyjnej jest prosta. Po pierwsze, zapewnia środki najbliższym (beneficjentom) w razie śmierci ubezpieczonego dokładnie tak samo, jak w przypadku polisy na życie. Produkt ten można rozszerzyć o dodatkowe warianty, który zapewni odszkodowanie w sytuacji, gdy ubezpieczony ulegnie poważnemu wypadkowi, trafi do szpitala, poważnie zachoruje, czy straci zdolność do wykonywania pracy. Wybór należy do nas, choć musimy pamiętać, że im większy zakres polisy, tym wyższa będzie składka, którą będziemy wpłacać. Na jej wysokość wpływa także suma ubezpieczenia, na którą się zdecydujemy. W polisie znajdują się także tzw. wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, które wykluczają wypłatę odszkodowania. Zazwyczaj są to takie okoliczności jak samobójstwo czy śmierć wskutek udziału w przestępstwie, czy zamieszkach.

W ubezpieczeniu z funduszem inwestycyjnym część składki jest przeznaczana na wybrany przez towarzystwo ubezpieczeniowe fundusz inwestycyjny. Firma w naszym imieniu gromadzi i inwestuje środki, aby wypłacić je w określonym momencie w przyszłości. Tu również znaczenie mają zapisy w umowie. Ubezpieczony może otrzymać pieniądze po określonym czasie, np. po 20 latach, ale także w momencie, w którym ukończy np. 60 lat.

Dlaczego warto oszczędzać poprzez ubezpieczenia?

Jak już wspomnieliśmy, oszczędzanie nie jest łatwe dla Polaków – jak wynika z raportu Assay Index, aż 44% z nas nie posiada żadnych oszczędności. W przypadku polisy inwestycyjnej jej ogromną zaletą jest to, że w zasadzie bez dodatkowego wysiłku możemy systematycznie oszczędzać i zapewnić sobie znaczną sumę w chwili przejścia na emeryturę lub nawet wcześniej. Ponadto ubezpieczenia inwestycyjne umożliwiają gromadzenie środków już od 100 zł miesięcznej składki, co sprawia, że możemy nawet przy niższych dochodach zainwestować w swoją przyszłość. Warto pod uwagę wziąć ryzyko wykupienia takiego produktu – każde towarzystwo ubezpieczeniowe musi szczegółowo określić zasady (oraz wspomniane ryzyko) funkcjonowania oferty tego typu. Jak każda inwestycja, tak i ubezpieczenie może z różnych przyczyn nie spełnić naszych oczekiwań finansowych, przez co możliwa jest np. utrata części środków.

Szukasz polisy na życie, które jednocześnie pozwoli Ci zaoszczędzić? Skontaktuj się z Eurofinance, gdzie pomożemy Ci wybrać idealny produkt spośród ofert kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki nam nie tylko zaoszczędzisz czas, ale przede wszystkim pieniądze, a do tego skutecznie zabezpieczysz byt swoich najbliższych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here