Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, czyli w skrócie CEIDG jest to elektroniczny rejestr dla przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na prowadzenie działaności w naszym kraju. Kiedy zakładamy jednoosobową działalność gospodarczą możemy przekonać się, że z pewnością dogłębnie poznamy tę witrynę. Dodatkowo na CEIDG możemy wyszukiwać inne firmy. Wpisowi do ewidencji podlegają jedynie osoby fizyczne, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą jednoosobowo lub jako wspólnicy spółek cywilnych.
Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/ceidg-wyszukiwarka-firm-i-nie-tylko/
Jakie możliwości daje nam Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej?
Każda osoba posiada darmowy dostęp do CEIDG. Istnieje on za pośrednictwem strony internetowej: prod.ceidg.gov.pl. Po wejściu na witrynę jesteśmy w stanie:
- złożyć wniosek,
- znaleźć przedsiębiorcę,
- wybrać formę opodatkowania,
- wyszukać kod PKD,
- sprawdzić, jak skorzystać z Małego ZUS Plus (ulga dla przedsiębiorców),
- zabezpieczyć ciągłość działania firmy,
- zarejestrować spółkę,
- przejrzeć białą listę czyli sprawdzić kontrahenta w wykazie VAT.
Jak zarejestrować firmę w CEIDG?
Każda osoba, prowadzi firmę jednoosobową na terenie naszego kraju lub taką w formie spółki cywilnej osób fizycznych koniecznie musi zarejestrować się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Rejestracja działalności gospodarczej w systemie jest bezpłatna. Wykonujemy ją przez wypełnienie formularzu CEIDG-1.
Wniosek składamy w formie tradycyjnie, w urzędzie, ale istnieje również możliwość wykonania tej czynności online. Jest to znaczne ułatwienie, ponieważ nie musimy wychodzić nawet z domu, a całość przebiega za pośrednictwem strony CEIDG.
Dokument możesz złożyć też za pośrednictwem pełnomocnika lub bez logowania na stronie ewidencji.
Należy pamiętać, że wpis do CEIDG jest obowiązkowy. Wykonywanie działalności na czarno jest w świetle polskiego prawa wykroczeniem, które może skończyć się grzywną, a w gorszej sytuacji nawet więzieniem. Nie warto więc ryzykować, tym bardziej, że wniosek wypełnimy zaledwie w kilka minut bez wychodzenia z domu.
CEIDG jako wyszukiwarka firm
Baza CEIDG nie tylko do rejestrowania swojej działaności gospodarczej ale bardzo często służy też jako wyszukiwarka firm. Jeśli szukamy informacji o jakiejś firmie lub chcemy sprawdzić czy ktoś prowadzi ją w sposób legalny, to możemy zrobić to przy pomocy ewidencji. Wyszukiwarka ta jest bezpłatna i każdy ma do niej dostęp. W przypadku kiedy chcemy wyszukać przedsiębiorę lub prowadzoną przez niego działalność musimy podać przynajmniej jedną daną. Są to np. nazwisko, NIP, regon czy nazwę firmy. Im więcej danych znamy, tym łatwiej będzie nam odnaleźć właściwą firmę, która nas interesuje.
Jakie informacje o firmie są widoczne na CEIDG?
Do jakich informacji będziesz miał dostęp?
W CEIDG poznasz:
- siedzibę,
- numer NIP,
- Regon,
- datę rozpoczęcia działalności,
- rodzaj działalności (kod PKD),
- status firmy – jest zawieszona lub aktywna,
- sprawdzisz czy przedsiębiorca został wykreślony z ewidencji.
Wyszukiwarka CEIDG nie pokazuje numeru PESEL przedsiębiorcy oraz daty jego urodzenia i żadnych danych kontaktowych (w przypadku kiedy osoba uprawniona nie dała na to zgody). W CEIDG nie jest możliwe znalezienie spółek – tych musisz szukać w Krajowym Rejestrze Sądowym lub REGON.