praktyki studenckie
Fot. Pexels.com

Ważnym elementem na niemalże każdym kierunku na studiach wyższych jest praktyka. Praktyka studencka ma za dać pierwsze doświadczenie zawodowe studentowi, a także pokazać jak teorię można wykorzystać w praktyce. Gdzie można odbyć praktyki? Czy są one płatne? Sprawdź!

Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/praktyki-studenckie-wszystko-co-powinienes-wiedziec/

Podstawowe informacje o praktykach studenckich

Szczegółowe informacje na temat praktyk możesz znaleźć w regulaminie uczelni bądź wydziału. Warto zapoznać się z tymi informacji. To one stanowią kompendium wiedzy. Ponadto warto sprawdzić czy nie ma takiego dokumentu tylko i wyłącznie dla kierunku, który studiujemy. Jest to ważne ponieważ tak naprawdę na każdym kierunku studiów wymagany jest inny zakres godzinowy praktyk oraz lata ich odbywania.

Ciekawym rozwiązaniem, o którym nie każdy wie jest możliwość zwolnienia z praktyk uczelnianych. Opcja ta jest zarezerwowana dla osób, które pracują w zawodzie powiązanym z danym kierunkiem studiów bądź prowadzą własną działalność gospodarczą.

Praktyka studencka – jak ją wybrać?

Tu również wiele zależy od uczelni. Niektóre uniwersytety mają przygotowane oferty, z których studenci korzystają od lat. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nie będziemy jedynie parzyć kawy. Niestety najczęściej student nie uzyskuje żadnego wynagrodzenia za swoją pracę.

Jeśli jednak samodzielnie znajdziesz pracodawcę to masz taką szansę. Na rynku dostępnych jest wiele ofert praktyk i staży. Warto przeszukać strony z ofertami pracy, grupy Facebookowe, które są temu poświęcone, czy poszukać informacji bezpośrednio na stronach firm, w których chcemy podjąć zatrudnienie.

Obowiązki pracodawcy

Pamiętaj, że pracodawca ma też pewne obowiązki prawne, których musi przestrzegać. Podstawowym z nich jest zapewnienie Ci szkolenia BHP. Bez tego nie można rozpocząć pierwszego dnia pracy. Następnie musisz przejść szkolenie wprowadzające. To podczas niego dowiesz się jak wykonywać konkretne czynności i o czym musisz pamiętać.

Jedną z najważniejszych zasad jest także przestrzeganie zasad dotyczących czasu pracy. Chodzi o to, że nie możesz robić nadgodzin czy pracować przez 7 dni w tygodniu. Praktyka musi odbywać się z poszanowaniem czasu na odpoczynek.

Zobacz też: http://www.mediaboss.pl/jak-tryb-studiow-wybrac-studia-dzienne-czy-zaoczne/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here