forma prawna - jakie są rodzaje?

Każde przedsiębiorstwo posiada, wybraną podczas rejestracji formę prawną. Jest to jeden z pierwszych kroków podczas zakładania własnego biznesu. Od formy prawnej uzależnione są koszty przedsiębiorstwa oraz jego dalsze prowadzenie. Co najbardziej istotne, forma prawna zależy również od tego jaki będzie zakres odpowiedzialności za zobowiązania danej firmy, które poniesie jej właściciel lub wspólnicy.

Kodeks cywilny informuje nas o dwóch formach prowadzenia firm. Może to być:

  • jednoosobowa działalność gospodarcza,
  • spółka cywilna.

Formy prawne

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najprostszą formą prawną. Żeby zarejestrować własną firmę w takiej formie, należy dokonać zgłoszenia w CEIDG. Odpowiedzialność za zobowiązania w tej formie prawnej, posiada właściciel. Odpowiada on całym swoim majątkiem prywatnym. Jest zobowiązany również do opłacania składki na ubezpieczenie społeczne. Oraz opłacania podatków, według wybranej formy opodatkowania.

Rozliczenia księgowe wykonywane są w sposób uproszczony, czyli w formie KPiR. Działalność gospodarcza w takim wypadku, może być prowadzona przez jedną osobę. Ten rodzaj formy prawnej jest przeznaczony dla mniejszych przedsiębiorstw.

Przeczytaj też: http://www.zareczona.pl/wazelina-jakie-ma-zastosowanie-w-kosmetyce/

Spółka cywilna, jest najprostszym rodzajem spółki. Aby powstawała, należy zawrzeć umowę spółki, pomiędzy przedsiębiorcami, którzy prowadzą swoje firmy, w formie jednoosobowych działalności gospodarczych.

Spółka cywilna jest pozbawiona osobowości prawnej i nie musi płacić podatku dochodowego. Ponieważ każdy wspólnik samodzielnie rozlicza się z podatku.

Spółka jawna, żeby powstała należy zawrzeć pisemną umowę spółki, a następnie ją zarejestrować w KRS. Taka spółka musi się składać z conajmniej dwóch wspólników. Każdy wspólnik odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki. Spółka jawna również nie musi płacić podatku dochodowego.

Spółka partnerska, jest dedykowana osobom, które są przedstawicielami wolnego zawodu. Zazwyczaj są to lekarze, prawnicy lub architekci. Umowę takiej spółki sporządza się w formie aktu notarialnego, następnie rejestruje się ją w KRS.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w jej przypadku każdy wspólnik jest zobowiązany do wniesienia do spółki kapitału zakładowego. Ten rodzaj spółki posiada osobowość prawną. Odpowiedzialność wspólników spółko z o. o. jest ograniczona do wysokości wkładu.

Źródło: https://www.edukacjabezgranic.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here