Jak działa giełda przez Internet i jak na niej inwestować

Zastanawiasz się, czy warto inwestować na giełdzie przez Internet? Warto. Zanim jednak dołączysz do grona inwestorów prywatnych, poznaj zasady działania giełdy i dowiedz się, jak zawierać korzystne transakcje. Niezbędne informacje znajdziesz w tym artykule.

Czym jest giełda przez Internet?

Giełda przez Internet, czyli giełda online to nic innego, jak wirtualny rynek kupna i/lub sprzedaży papierów wartościowych, akcji, obligacji i innych instrumentów finansowych. Za sprawą digitalizacji, handel wymienionymi aktywami może odbywać się z dowolnego miejsca z dostępem do sieci i jest otwarty niemal dla każdego. Wymaga spełnienia trzech warunków:

– posiadania urządzenia mobilnego z dostępem do sieci;

– posiadania rachunku maklerskiego;

– posiadania pieniędzy do zainwestowania. 

Giełda przez Internet – jak działa?

Jak działa giełda przez Internet? Umożliwia ona nabywanie, przechowywanie i zbywanie akcji, papierów wartościowych i innych instrumentów finansowych w sieci i za pośrednictwem brokera internetowego. Co istotne, inwestor inwestuje realne pieniądze i samodzielnie decyduje o wszystkich zawieranych transakcjach, stąd wymaga ogromnej wiedzy z zakresu finansów, makroekonomii i współczesnej sytuacji społeczno-gospodarczej. 

Od czego zacząć inwestowanie na giełdzie online?

Inwestowanie na giełdzie przez Internet nie wiąże się z większymi trudnościami. W tym poradniku znajdziesz praktyczne wskazówki dla początkujących, poniżej zaś dowiesz się, krok po kroku, jak wejść na giełdę online.  

1. Załóż rachunek maklerski

Rachunek maklerski (konto maklerskie, rachunek inwestycyjny lub konto inwestycyjne), to podstawowe narzędzie każdego inwestora. Jako takie jest niezbędne do tego, żeby zacząć inwestowanie na giełdzie. Rachunek inwestycyjny może otworzyć inwestor, który:

– ukończył 18. rok życia;

– posiada dokument poświadczający tożsamość (np. dowód osobisty);

– dysponuje kwotą w wysokości równej co najmniej wysokości minimalnej wymaganej kwoty depozytu;

– posiada własny rachunek bankowy;

– uzupełnił i przesłał pod wskazany adres (online) wymaganą ankietę unijną MiDIF. 

2. Wpłać wymagany depozyt

Założenie konta inwestycyjnego nie jest jednoznaczne z jego uruchomieniem: w tym celu konieczne jest zasilenie rachunku kwotą równą co najmniej wysokości wymaganego przez daną instytucję finansową depozytu. Środki należy wpłacić za pośrednictwem przelewu bankowego, zleconego z konta prywatnego. 

3. Inwestuj na giełdzie 

Zasilenie konta inwestycyjnego otwiera drogę do złożenia zlecenia. Należy to zrobić za pośrednictwem brokera: po zalogowaniu należy wybrać opcję zlecenie kupna. W tym momencie opcja zlecenie sprzedaży jest jeszcze niedostępna: jako nowy inwestor nie posiadasz aktywów, które mógłbyś sprzedać. 

O czym warto pamiętać przed złożeniem zlecenia na giełdzie przez Internet? Przede wszystkim, że dopuszcza ona korzystanie ze zleceń z limitem. Oznacza to, że z góry można ustalić maksymalną cenę akcji, zarówno tych, które chcesz kupić, jak i tych, które chcesz sprzedać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here