Codzienne oszczędzanie nie musi się sprowadzać tylko do kupowania tańszych produktów spożywczych, ograniczania wydatków na codzienne przyjemności, rezygnacji z wakacji i kupowania ubrań na wyprzedażach. O wiele więcej pieniędzy możemy zaoszczędzić na codziennych rachunkach. Przede wszystkim na tych za prąd. Takie oszczędzanie nie tylko szybko podreperuje nasz budżet domowy, ale przede wszystkim nie będzie dla nas odczuwalne w codziennym życiu. Wystarczy zmienić kilka swoich przyzwyczajeń, by realnie oszczędzić na prądzie.
„Według statystyk ogrzewanie stanowi aż 71 proc. całego zużycia energii, ciepła woda 15 proc., gotowanie posiłków 7 proc., urządzenia elektryczne 5 proc., a oświetlenie 2 proc.”
Jak oszczędzić prąd w domu?
Sposoby oszczędzania prądu będą inne w każdym pomieszczeniu w domu. W kuchni najwięcej możemy zyskać na gotowaniu, w łazience na podgrzewaniu wody, a w pokojach na ogrzewaniu.
Łazienka
Oszczędzanie prądu w łazience zależy od sprzętu, jaki posiadamy. Jeżeli posiadamy termę, to należy zwrócić uwagę na to, by nie zostawiać odkręconego kranu. Warto pamiętać również o tym, że terma traci ciepło ze zbiornika zawsze wtedy, gdy nie jest używana. Dodatkowo wymaga małej mocy i zawsze podgrzewa wodę do konkretnego poziomu temperatury. Stanowi o wiele lepsze rozwiązanie od popularnych ogrzewaczy, które wymagają podłączenia dużej mocy i są bardzo wrażliwe na zimną wodę. W niektórych sytuacjach uniemożliwiają podgrzanie zimnej wody do odpowiedniej temperatury. Ponadto umożliwiają ciągłe korzystanie z podgrzanej wody, czyli w efekcie zużywamy jej więcej, ponieważ nie odczuwamy żadnych ograniczeń.
Bez względu na to, jaki posiadamy sprzęt w łazience, warto również przestrzegać poniższych zasad, by jak najwięcej zaoszczędzić na rachunkach.
- Szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie.
- Stosowanie pleratorów – zmniejszają zużycie wody o 15-60% (perlator to końcówka kranu, prysznica zwiększająca optycznie strumień wody poprzez jej napowietrzenie).
- Zakręcanie wody podczas mycia zębów lub golenia.
- Stosowanie żarówek energooszczędnych w łazience.
Kuchnia
Oszczędzanie w kuchni skupia się przede wszystkim na gotowaniu. W tym przypadku również zależy od posiadanego sprzętu. Jeżeli posiadasz płytę indukcyjną, to codziennie dbaj o jej czystość. Brudna płyta zużywa więcej energii na przygotowanie potrawy. Dodatkowo zrezygnuj z rozmrażania jedzenia na kuchence. Wyciągnij je z zamrażalnika dzień wcześniej i wstaw do lodówki. W ten sposób zużyjesz mniej energii podczas gotowania oraz zaoszczędzisz na prądzie potrzebnym do pracy lodówki. Jeżeli korzystasz z płyty ceramicznej, to używaj wyłącznie naczyń o płaskich dnach, które się szybciej nagrzewają. Badania udowodniły, że takie garnki zużywaj aż o 50% mniej energii. Pamiętaj również o tym, by zmieniać moc palnika podczas gotowania. Na samym początku ustaw na maksimum, a następnie zmniejsz do poziomu, który umożliwi gotowanie w 100 stopniach.
Pokoje
W pokojach najważniejsze jest ogrzewanie. Jeżeli tylko masz taką możliwość, to zainstaluj ogrzewanie podłogowe, które jest jedną z najbardziej ekonomicznych form zapewniania ciepła w domu. Takie ogrzewanie zużywa o 30% mniej energii. Ciepło z podłogi rozchodzi się szybko po mieszkaniu. Takie systemy są często wyposażone w programatory, dzięki którym jeszcze wydajniej zarządzamy energią. Możemy ustawić porządaną temperaturę na każdą godzinę w ciągu dnia i nocy. W ten sposób będąc w pracy, nie tracimy energii, a po powrocie możemy cieszyć się ciepłym i ekonomicznym mieszkaniem. Instalując ogrzewanie podłogowe w łazience, możemy szybko nagrzać pomieszczenie przed planową kąpielą, a następnie wyłączyć ogrzewanie, by nie tracić cennej energii.
Warto wiedzieć…
Bardzo ekonomiczne jest akumulacyjne ogrzewanie elektryczne, które wytwarza ciepło w czasie tańszej taryfy nocnej i umożliwia korzystanie z niego w późniejszym czasie.
W pokojach powinniśmy również zwrócić uwagę na posiadany sprzęt. Warto wiedzieć, że telewizory LED są najoszczędniejsze, a każde urządzenie powinno być wyłączane z sieci, gdy nie jest używane. Komputer należy wyłączać na noc, również listwę zasilającą. W ten sposób możemy zaoszczędzić nawet 100 złltych miesięcznie. Wyłącz listwę, szczególnie gdy wpięte są w nią także zasilacze do modemu, routera, zewnętrznego dysku, głośników. Drukarkę należy wyłączać bezpośrednio przed drukowaniem, to samo dotyczy skanera. Dodatkowo możemy ustawić w komputerze tryb oszczędnego zużywania energii, który polega na wyłączaniu monitora po 10 minutach nieużywania oraz usypianie komputera po 30 minutach.
Ogrzewanie mieszkania prądem – zasady oszczędności
- Nie stawiaj mebli w pobliżu grzejników
- Zdejmij niepotrzebne rzeczy zawieszone na grzejnikach
- Uszczelnij okna lub nawet wymień stare na nowe (oszczędność od 10-50%)
- Obniż temperaturę ogrzewania o 1 stopień
- Wietrz mieszkanie krótko i intensywnie (przeciągi)
„Nie bez znaczenia dla naszych oszczędności jest wybór ogrzewania. Najtańszym w eksploatacji systemem ogrzewania elektrycznego jest ogrzewanie piecem akumulacyjnym. Ciepło jest wytwarzane w czasie tańszej, nocnej taryfy po czym jest oddawane w ciągu całego dnia do naszych pomieszczeń.”