Dzisiejszy wpis jest kontynuacją serii artykułów o oszczędzaniu. Tym razem zajmiemy się wodą, a konkretnie maksymalnym obniżeniem rachunków, które wystawia nam dostawca. Większość z tych pomysłów można zastosować od zaraz, a niektóre z nich będą wymagały minimalnego przygotowania, jak choćby wizyta w sklepie hydraulicznym. Wszystkie podane sposoby są bardzo proste i umożliwiają zaoszczędzenie przynajmniej 50 złotych w skali miesiąca. Rocznie daje nam to sumę 600 złotych, która jest już bardziej zadowalająca.

Sposoby oszczędzania wody psotanowiłem podzielić na te, które zastosujemy w mieszkaniu oraz w ogrodzie.

Jak oszczędzić wodę w mieszkaniu?

1. Sprawdź instalację wodociągową

Nieszczelna instalacja wodociągowa w domu doprowadza do znacznych strat. Przede wszystkim musisz sprawdzić wszystkie cieknące krany i nieszczelne spłuczki. Wystarczy, że dodasz do zbiornika barwnik spożywczy, który wycieknie w ciągu 30 minut, jeżeli spłuczka jest nieszczelna. Następnie wyłącz wodę w domu, spisz stan licznika i sprawdź, czy po 2 godzinach wynosi tyle samo. Jeżeli tak, to wszystko jest w porządku, w przeciwnym wypadku musisz zlokalizować i naprawić wycieki. Możesz dodatkowo zamontować pleratory, które znacznie ograniczają zużycie wody.

2. Nie wylewaj wody

Zwróć uwagę na każdą wodę, którą możesz ponownie wykorzystać do umycia jakiś przedmiotów lub podlania kwiatów. Staraj się robić tak, by jak najrzadziej wylewać wodę bezpośrednio do kanalizacji.

3. Korzystaj z pralki i zmywarki z umiarem

Włącz pralkę lub zmywarkę dopiero wtedy, gdy będą całkowicie zapełnione. Korzystaj z funkcji oszczędnego mycia lub prania, by nie tylko zaoszczędzić na wodzie, ale również na energii.

4. Zakręcaj kran

Zawsze zakręcaj kran, gdy myjesz zęby. Do płukania ust używaj wody z kubka, a nie z bezpośredniego strumienia.

5. Bież szybki prysznic

Badania udowodniły, że nawet rosły mężczyzna może dokładnie umyć całe swoje ciało w ciągu zaledwie 7 minut. Nawet cotygodniowa kąpiel w więzieniach nie przekracza tego czasu. Staraj się brać jak najszybszy prysznic i używaj do tego celu małego ciśnienia wody.

6. Myj ręcznie z głową

Jeżeli nie posiadasz zmywarki, to na pewno przepłacasz na rachunkach za wodę. Możesz jednak choć trochę ograniczyć ich wysokość, Wystarczy, że będziesz napełniać komorę w zlewie wodą i w niej myć naczynia. Jest to o wiele tańsze rozwiązanie od bezpośredniego mycia każdej szklanki pod bieżącym strumieniem.

7. Nie rozmrażaj mięsa

Większość z nas rozmraża mięso przy użyciu ciepłej wody. Niepotrzebnie! Wystarczy włożyć mięso do lodówki na noc, by się samo rozmroziło bez zbędnego zużycia energii.

8. Zaizoluj rury

Będziesz miał szybciej ciepłą wodę i unikniesz jej marnowania, kiedy się podgrzewa.

9. Zdecyduj się na baterie jednouchwytowe

Regulacja temperatury za pomocą dwóch kurków to strata czasu i wody. Kran jednouchwytowy reguluję temperaturę natychmiast.

Jak oszczędzić na wodzie poza domem?

Oszczędzanie na rachunkach za wodę w ogrodzie i poza domem jest jeszcze prostsze. Poniżej przedstawię kilka sprawdzonych metod na znacznie obniżenie rachunków.

1. Nie przesadzaj z podlewaniem

Jeżeli dopiero zasiałeś trawę w ogrodzie, to będziesz musiał podlewać ją nawet codziennie, aż całkowicie wyrośnie. Po tym okresie nie będziesz już potrzebował tak dużej ilości wody. Z reguły podlewamy trawniki co 5-7 dni, a gdy spadnie obfity deszcz, to możemy zaniechać wykonywania tej czynności nawet na okres 2 tygodni.

2. Podlewaj rano lub wieczorem

Dlaczego należy podlewać trawnik rankiem lub wieczorem? Odpowiedź jest bardzo prosta. Dla oszczędności. Wtedy temperatura i prędkość wiatru są najniższe, więc efektywnie ograniczamy starty wody spowodowane parowaniem.

3. Dobrze ustaw zraszacz

Dobrze ustawiony zraszacz podlewa tylko trawnik i omija miejsca z betony, jak podjazd lub chodnik.

4. Kup dobry nawóz

Najlepsze nawozy bardzo długo uwalniają się do podłoża. W ten sposób ilość zużytego preparatu jest maksymalnie organiczona. Im mniej nawozu, tym mniejsze zapotrzebowanie rośliny na wodę.

5. Zbieraj deszczówkę

Zorganizuj w swoim ogrodzie takie miejsce, w którym będziesz zbierać deszczówkę. Taka darmowa woda jest nie tylko doskonała dla roślin, ale również bardzo ekologiczna.

6. Zamontuj dodatkową końcówkę na wąż ogrodowy

Na każdym wężu ogrodowym można zamontować specjalną końcówkę, która zamyka dopływ wody i zapobiega wyciekom, gdy nie używamy węża.

7. Myj samochód w myjni

Badania statystyczne udowodniły, że mycie samochodu w myjni jest o 30% tańsze niż we własnym ogrodzie.

8. Obsyp rośliny korą

Wszystkie rośliny w orgodzie należy obsypać korą, która zatrzymuje odpowiedni poziom wilgoci i ogranicza częstotliwość podlewania. Worek kory kupisz już za kilkanaście złotych, a oszczędność na rachunkach zauważysz już po jednym miesiącu, szczególnie w upalnym lecie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here