W życiu każdego rodzica przychodzi taki czas, w którym zastanawia się, jak nauczyć swoje dziecko rozporządzania własnymi finansami. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że pierwsze kieszonkowe dajemy zazwyczaj już 7 letnim dzieciom. Nie zawsze jest to pewna kwota otrzymywana co miesiąc. Znacznie częściej są to drobne sumy dawane codziennie, które dziecko może przeznaczyć np. na zakup przekąsek w szkolnym sklepiku.

Samo dawanie dziecku niewielkich kwot uczy je, jaką wartość ma pieniądz. W ten sposób maluch może zrozumieć, że każda rzecz kosztuje mniej lub więcej, oraz że kupując dwa produkty, może mu zabraknąć na zakup trzeciego. Jednak prawdziwa nauka zarządzania pieniędzmi zaczyna się dopiero wtedy, gdy dajemy dziecku kieszonkowe, czyli konkretną kwotę w konkretnych odstępach czasu. Dawanie kieszonkowego możemy rozpocząć od tzw. tygodniówek, a po pewnym czasie przejść na typowe – miesięczne. Siedem dni to czas, który dziecko może sobie realnie wyobrazić. Od poniedziałku, pierwszego dnia w szkole do ostatniego dnia weekendu. W ten sposób jest mu łatwiej zarządzać pieniędzmi, by wystarczyło na drobną przyjemność każdego dnia.

Kiedy zaczyna się dorosłe zarządzanie finansami?

Dorosłe zarządzanie finansami zaczyna się dopiero wtedy, gdy zakładamy dziecku konto bankowe. Konta bankowe dla dzieci można otworzyć, gdy pociecha ma 13 lat. Takie konto jest o wiele lepszym narzędziem do nauki niż tradycyjne dawanie drobnych do portfelika. Pomimo tego, że jest to trudniejszy dla dziecka sposób zarządzania finansami, to z pewnością przyniesie mu więcej korzyści na przyszłość.

Dlaczego warto założyć dziecku konto bankowe?

Wyobraźmy sobie nasze dziecko w wieku dwudziestu lat. Będzie wtedy zarabiać swoje pierwsze pieniądze za pełnoetatową pracę lub dorywczą, ze względu na studia dzienne. W każdym przypadku taka wypłata będzie musiała wystarczyć mu nie tylko na zaspokojenie własnych przyjemności, ale przede wszystkim na potrzeby. Jedzenie, opłacenie pokoju w mieszkaniu studenckim, bilety, ubranie – to tylko kilka z wielu wydatków młodego człowieka. Warto zacząć naukę finansową już wtedy, gdy dziecko ma kilkanaście lat. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Dlatego, by poradziło sobie w dorosłym życiu. Warto zauważyć, że większość młodych osób posiada zaciągnięte kredyty gotówkowe, karty kredytowe lub niewielkie pożyczki. Jest to ogromne zagrożenie dla młodego człowieka. Dziecko najpierw czerpie przyjemność z wydawania pieniędzy, a dopiero potem zaczyna na ten wydatek pracować. Takie odwrócenie poprawnej kolejności jest bardzo niebezpieczne. Może wyrobić w młodym człowieku złe nawyki. Właśnie z tego powodu, to rodziców zadaniem jest nauczenie dziecka rozsądnego zarządzania własnym budżetem.

Konto bankowe dla dziecka ma wiele zalet. Przede wszystkim stanowi prawdziwą lekcję zarządzania pieniędzmi, dzięki czemu mamy pewność, że nasze dziecko w przyszłości, gdy rozpocznie swoje dorosłe i wolne życie, nie popadnie w tarapaty finansowe. Kolejną zaletą jest to, że my jako rodzice możemy kontrolować wydatki dziecka, a w zasadzie wszystkie ruchy na koncie. W ten sposób możemy szybko wyłapać „problem”, by pouczyć dziecko, jak lepiej zarządzać finansami. Sprawdzenia możemy dokonać przez internet. Kolejną zaleta jest to, że takie konto jest bezpieczne i uniemożliwia zaciągnięcie kredytu przez niepełnoletnie dziecko.

Jak założyć konto bankowe dla dziecka?

Jest to bardzo proste. Sama procedura nie różni się niczym od otwierania konta dla osoby dorosłej. Wszystko możemy zlecić podczas wizyty w banku. Należy udać się tam z dzieckiem, jego legitymacją szkolną i aktem urodzenia. Cała procedura odbędzie się w kilkanaście minut.

Ile to kosztuje?

Większość banków oferuje darmowe konta dla dziecka. Wybierając konkretną ofertę, powinniśmy postępować tak samo jak w przypadku konta dla osoby dorosłej. Należy sprawdzić dostępność bezpłatnych bankomatów, możliwość wykonywania bezpłatnych przelewów oraz to, czy pobierana jest jakaś opłata za wydanie karty do rachunku.

Decydując się na założenie konta bankowego dla dziecka, warto zmienić sposób dawania kieszonkowego na bankowy. Dziecko, które zamiast gotówki dostaje przelew na konto, zaczyna interesować się bankowością internetową. Uczy się jak poprawnie zrealizować przelew, gdzie bezpłatnie wypłacić pieniądze z bankomatu oraz jak płacić kartą w sklepie.

Konto bankowe dla dziecka to dobry wybór!

Konto bankowe dla dziecka to szereg zalet, z których najważniejszą jest edukacja finansowa młodego człowieka. Nie możemy również zapominać o tym, że dzieci posiadające własne konta bankowe mogą otrzymać dodatkowe pieniądze od rodziców w każdej, nawet najbardziej awaryjnej sytuacji. Wystarczy, że rodzic wykona przelew z własnego rachunku na rachunek dziecka. Jest to niezwykle przydatna możliwość zwłaszcza w lecie, gdy nasze pociechy wyjeżdżają na obozy, do kolegów lub dziadków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here