Czym są lokaty dla dzieci? To taka sama forma oszczędzania pieniędzy, jak każda inna, ale niesie za sobą wiele dodatkowych korzyści. W końcu oszczędzanie z myślą o naszej latorośli to nie tylko odkładanie pieniędzy. To również dbałość o przyszłość dziecka, o lepsze życie dla niego, o bardziej komfortowy start. Dla wielu rodziców lokaty dla dzieci są produktem, który ma dać ich pociechom coś, czego sami nie dostali od własnych rodziców.

Myśląc o naszych dzieciach, najbardziej obawiamy się o ich bezpieczeństwo. Posyłamy je do prywatnych żłobków, które często dają dostęp do wewnętrznego monitoringu, dzięki czemu możemy w każdej chwili sprawdzić, co nasze dziecko robi i jak się czuje. Następnie wybieramy prywatne szkoły lub sprawdzone państwowe i przez kolejnych kilka lat pełnimy rolę szofera. Zawozimy dziecko na lekcje, dobieramy, by za godzinę znowu zawieźć na dodatkowe zajęcia. To wszystko robimy po to, by nasza pociecha mogła się rozwijać i by była bezpieczna.

To samo dają lokaty dla dzieci. To również poczucie bezpieczeństwa i szansa na jeszcze lepszy rozwój, który niestety wymaga posiadania pewnych środków finansowych.

Lokata bankowa dla dziecka

Czy pamiętacie siebie w wieku 18-20 lat? Ja doskonale pamiętam. Miałem wtedy marzenia, by dostać się na medycynę. Pracowałem w pobliskiej pizzerii i uczęszczałem na zastępczy kierunek. Przygotowywałem się do poprawy wyników z matury, bo czułem, że medycyna jest moim powołaniem. Ze skromnej wypłaty opłacałem sobie pokój w mieszkaniu studenckim, kupowałem jedzenie i płaciłem za korepetycje. Wszystko po to, by zdać maturę z najlepszym wynikiem i udać się na studia medyczne. Niestety, zabrakło mi dosłownie kilku punktów. Pamiętam jak dziś to uczucie, że inni mają lepiej. Miałem sobie za złe, że przecież mogłem brać dodatkowe zmiany w pracy, by móc zapłacić za większą ilość korepetycji. Mogłem, ale chyba musiałbym w ogóle nie spać. O ile moje życie byłoby łatwiejsze, gdyby moi rodzice założyli mi lokatę i mógłbym z niej wtedy skorzystać? Pewnie teraz przeprowadzałbym operację na otwartym sercu. Może teraz zarabiałbym lepiej i mógłbym bardziej wspomóc finansowo swoich rodziców?

Ile można zarobić na lokacie dla dziecka?

Pewnie zastanawiacie się teraz, ile miałbym pieniędzy na realizację moich marzeń, gdyby rodzice ileś lat temu podjęli odpowiednią decyzję. Chętnie przedstawię to na przykładzie, który dotyczy obecnej sytuacji na rynku finansowym. Jeżeli właśnie zastanawiacie się, ile pieniędzy można uzbierać od narodzin dziecka do jego 18 urodzin, to czytajcie dalej.

Poniższe wyliczenia dotyczą następującej sytuacji:

oszczędzamy 166 zł miesięcznie przez 18 lat, co daje 2000 złotych w skali roku

wybieramy lokatę długoterminową na 6% z kapitalizacją co 12 miesięcy

podatek od zysków kapitałowych jest taki sam przez 18 lat (wynosi 19%)

Z prostych obliczeń wynika, że:

po roku oszczędzania uzbieramy 2097 zł (97 zł odsetek)

po 5 latach – 11556 zł (536 zł odsetek)

po 10 latach – 26 208 zł (1215 zł odsetek)

po 15 latach – 44 784 zł (2076 zł odsetek)

po 18 latach – 58 238 zł (2699 zł odsetek)

Wpłacając 2 tysiące złotych miesięcznie przez 18 lat, otrzymujemy na lokacie aż 58 238 złotych, z czego jedynie 36 000 złotych to koszt, który ponieśliśmy. Proste obliczenie pokazuje, że dzięki odsetkom zarobiliśmy aż 22 tysiące złotych. Jak to jest możliwie? Po 15 latach oszczędzania roczne odsetki przekraczają wysokość naszej corocznej wpłaty. Zastanówmy się teraz, czy 166 złotych miesięcznie to tak dużo, by na czysto zarobić 22 tysiące? Odpowiedź nasuwa się sama.

Warto dodać, że po 18 latach wartość 58 238 złotych nie będzie taka sama jak teraz, ale również nasze zarobki będą inne i już za kilka lat będziemy mogli odkładać na lokatę więcej niż 166 złotych miesięcznie.

Która lokata dla dziecka jest najlepsza?

Lokata dla dziecka to szansa na spełnienie jego marzeń. Praktycznie w każdym banku możemy złożyć wniosek o uruchomienie takiego produktu. Wybór jest naprawdę ogromny. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze konkretnej oferty?

Najpopularniejsze metody oszczędzania na przyszłość dzieci to polisa posagowa i lokaty bankowe

Polisa posagowa to ubezpieczenie z oszczędzaniem. Rodzic oszczędza konkretną sumę przez pewien okres, a firma zobowiązuje się do wypłaty pieniędzy pod koniec umowy. Wysokość odsetek jest zależna od składki ubezpieczeniowej, jaką wybierzemy, więc należy tę kwestię przeanalizować. Zaletą polisy posagowej jest możliwość ominięcia podatku Belki.

Lokaty bankowe to produkty bardzo bezpieczne i najczęściej wybierane przez rodziców. Niektóre z nich dają możliwość wypłaty środków z lokaty w dowolnym momencie. W przypadku większości produktów możemy liczyć na to, że zysk przewyższy inflację o 3%. Plusem lokat jest również to, że możemy wybierać spośród różnych okresów obowiązywania umowy. Mogą to być zarówno miesiące, jak i lata. Decydując się na wybór lokaty, skorzystaj z porównywarki lokat z aktualnymi danymi, aby wybrać to, co w danym momencie jest najbardziej opłacalne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here