Jednym z głównych powodów, które decydują o tym, że kobiety nie chcą rodzić w Polsce dzieci, jest brak własnego mieszkania. Współdzielenie domu z dziadkami, czy wynajmowanie mieszkania to mało komfortowa sytuacja dla młodych małżeństw. Między innymi z tego właśnie powodu powstał rządowy program „Mieszkanie dla młodych”, który powinien poniekąd przyczynić się do wzrostu liczby urodzeń w Polsce. W ramach tego programu rodzice będą mogli uzyskać dopłatę do mieszkania oraz kolejne dodatkowe środki finansowe, gdy w najbliższym czasie ich rodzina się powiększy. Możecie się teraz zastanawiać, czy ten program skierowany jest wyłącznie do rodziców. Na te i inne pytania odpowiem w tym artykule.
Zakup mieszkania wiąże się z bardzo sporym wydatkiem oraz ogromnym stresem szczególnie wtedy, gdy zamierzamy wziąć na niego kredyt. Perspektywa 20 lub 30 najbliższych lat spędzonych ze „statusem kredytobiorcy” nie jest niczym komfortowym. Można sobie tę sytuację trochę ułatwić, korzystając z dofinansowania rządowego.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
Z dofinansowania mogą skorzystać osoby w wieku do 35 lat, które do tej pory nie posiadają żadnego mieszkania własnościowego. Takie obostrzenie ma uniemożliwić korzystanie z dopłaty osobom, które chcą się wzbogacić na kupnie mieszkania. Program jest skierowany do osób, które rzeczywiści potrzebują mieć swój własny kąt. Jeżeli chodzi o kwestię wieku, to w przypadku małżeństw brany jest pod uwagę wiek młodszej osoby. Są też pewne kryteria dotyczące mieszkań, które zamierzamy kupić. Mieszkanie nie może przekraczać 75m2 a dom 100m2. Może to być nieruchomość z rynku pierwotnego lub wtórnego. Rodziny z przynajmniej 3 dzieci mogą kupić mieszkanie o większym metrażu – do 85m2 lub dom do 110m2. Nieruchomość musi być skredytowana przynajmniej w 50%, a zobowiązanie należy podpisać na minimum 15 lat. Istnieje jeszcze jedno zasadnicze kryterium, które decyduje o tym, czy możemy brać pod uwagę tę konkretną nieruchomość. Dla każdej miejscowości ustalono limit cenowy dla 1m2. Nie można go przekroczyć, jeżeli chcemy skorzystać z dopłaty.
Na czym polega program?
Mieszkanie dla młodych to program, w którego ramach otrzymujemy dopłatę do wkładu własnego. Dofinansowanie obejmuje również domy, które chcemy wybudować na własną rękę. Wtedy dostaniemy częściowy zwrot podatku VAT na materiały budowlane. Jednak sama dopłata też wiąże się z pewnymi obostrzeniami. Poniżej przedstawię na jak dużą dopłatę możecie liczyć.
- dopłata dotyczy maksymalnie 50m2 mieszkania
- dopłata nie może dotyczyć większej powierzchni, niż powierzchnia danego mieszkania
- osoby samotne, małżeństwa z dzieckiem lub bez dostaną dopłatę w wysokości 10%
- osoby i małżeństwa, które wychowują przynajmniej 2 dzieci dostaną aż 15% dofinansowania
- jeżeli w ciągu 5 lat od zakupu mieszkania rodzina się powiększy, to państwo dopłaci dodatkowe 5%
Jak otrzymać dofinansowanie?
Aby otrzymać dofinansowanie, musimy złożyć komplet dokumentów. W pierwszej kolejność należy wybrać mieszkanie, które chcemy kupić i chociaż mniej więcej rozeznać się w ofertach kredytowych. Następnie należy złożyć pisemne oświadczenie o nieposiadaniu na własność domu lub mieszkania. W tym dokumencie należy zawrzeć oświadczenie, że warunek ten jest spełniany teraz i będzie również spełniony w dniu zakupu nieruchomości z dofinansowaniem. Kolejnym dokumentem jest oświadczenie, że do 6 miesięcy od dnia zakupu mieszkania z dofinansowaniem opuścimy obecnie wynajmowane mieszkanie, oraz że dokonamy wypowiedzenia umowy z właścicielem obecnie zajmowanej nieruchomości. Kolejne oświadczenie dotyczy tego, że nieruchomość z dofinansowaniem będzie służyć zaspokojeniu naszych potrzeb finansowych, czyli że nie wynajmiemy lub nie udostępnimy tego mieszkania, lub domu innej osobie.
Zazwyczaj tyle dokumentów wystarczy, ale niektóre banki mogą wymagać dostarczenia dodatkowych. Najczęściej są to dokumenty potwierdzające, że spełniamy inne wymagania „Mieszkania dla młodych”. Mogą one dotyczyć np. wieku kredytobiorcy, powierzchni użytkowej mieszkania, ceny zakupu mieszkania. Złożenie takich dokumentów nie jest jednoznaczne z udzieleniem kredytu i przyznaniem dofinansowania. Bank w każdym przypadku będzie sprawdzał naszą zdolność kredytową na podstawie wewnętrznych wytycznych.
Lista banków, które przystąpiły do programu jest na bieżąco aktualizowana na stronach Banku Gospodarstwa Krajowego:
http://bgk.com.pl/wykaz-instytucji-kredytujacych-uczestniczacych-w-programie-mieszkanie-dla-mlodych
Każdy, kto ma jakiekolwiek wątpliwości związane z wymaganymi dokumentami powinien skontaktować się z pracownikiem banku.