Mieszkanie w stanie deweloperskim – co to znaczy?

Chcesz zdecydować się na zakup nowego mieszkania? W takim przypadku warto zaznajomić się z podstawowymi terminami, z którymi spotkasz się podczas poszukiwań tego najlepszego „M”. Jednym z nich jest stan deweloperski. Co warto o nim wiedzieć?

Mieszkania w stanie deweloperskim sprzedają się najczęściej. To zasadniczo podstawowa wersja mieszkania, którą otrzymujemy od dewelopera. Obejmuje ona wykończenie naszego domu z zewnątrz, w tym balkonu czy tarasu, a także częściowe wykończenie wewnętrzne.

Stan deweloperski, czyli jaki?

Przede wszystkim warto wskazać, że nie ma jednoznacznego określenia, czym tak naprawdę są mieszkania deweloperskie – Poznań, Warszawa, Kraków mogą mieć mieszkania tego rodzaju na sprzedaż różniące się pomiędzy sobą. Zasadniczo większość deweloperów stosuje podobne definicje, ale mogą one różnić się w szczegółach.

W mieszkaniu deweloperskim otrzymujemy otynkowane ściany i sufity, okna, parapety wewnętrzne, drzwi zewnętrzne, a także podłączenia do mediów oraz instalacji, na przykład instalacji wodnej, kanalizacyjnej, elektrycznej, multimedialnej (internet, telefon, kablówka). Wobec tego do takiego mieszkania nie możemy wprowadzić się od razu – wymaga ono odpowiedniego wykończenia.

Najlepiej sprawdzić, co dokładnie ma na myśli deweloper w umowach – wtedy dowiemy się, czym jest według niego stan deweloperski i jakie prace będziemy musieli wykonać my.

Jak wykończyć mieszkanie w stanie deweloperskim?

Można zrobić to samodzielnie, niemniej jednak potrzebujemy umiejętności i czasu. Musimy przygotować się na wykonanie podłóg, na przykład kładzenie paneli i płytek ceramicznych, malowanie ścian, a w razie potrzeby ich dodatkowe wykończenie, na przykład tapetowanie, pokrycie płytkami. Konieczne będzie również zamontowanie drzwi wewnętrznych. Dużo pracy czeka też w łazience – trzeba kupić i podłączyć wannę lub prysznic, umywalkę, toaletę.

Najwięcej nabywców mieszkań wynajmuje ekipy wykończeniowe. Warto jednak zrobić to odpowiednio wcześnie, ponieważ dobrzy fachowcy mają terminarze zapełnione nawet na pół roku do przodu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here