Rekordowo niskie stopy procentowe nie zniechęcają Polaków do oszczędzania na lokatach. Do końca lipca br. na depozyty gospodarstwa domowe wpłaciły 22 mld złotych.
W tym samym okresie na oszczędzanie w funduszach inwestycyjnych zdecydowało się zdecydowanie mniej Polaków – do funduszy wpłynęło 8,2 mld złotych. Najmniej, bo 1 mld złotych, Polacy odłożyli inwestując w obligacje Skarbu Państwa, przy czym ponad 1/5 tej kwoty wpłynęła na zakup obligacji w lipcu.
Zainteresowanie oszczędzaniem na lokatach jest zbliżone pod względem wartości do roku poprzedniego, mimo niskiego oprocentowania. Po raz kolejny w czasie osłabionej koniunktury na giełdzie Polacy decydują się na oszczędzanie na lokatach przy jednoczesnym wycofywaniu pieniędzy z TFI.
Ile zatem zarobi klient decydując się na założenie lokaty terminowej? Od początku roku przeciętne oprocentowanie depozytów spadło o 0,5 p.p. i obecnie wynosi około 1,5 p.p., przy czym oprocentowanie w takiej wysokości obejmuje depozyty krótko- i długoterminowe. Najbardziej korzystne warunki klienci otrzymują decydując się na założenie lokaty krótkoterminowej, trwającej 1 – 3 miesięcy. Jednak korzystniejsze warunki na takich lokatach to raczej pojedyncze oferty. Jednocześnie analitycy podkreślają, że podniesienie stóp procentowych przez NBP nie oznacza dla klientów wyższego oprocentowania od razu. Banki zwykle reagują z opóźnieniem na decyzję Rady Polityki Pieniężnej związanej z podwyżką stóp procentowych. Być może jeszcze przed podjęciem decyzji przez RPP banki zdecydują się na podwyższenie oprocentowania w przypadku depozytów długoterminowych.
Klienci coraz chętniej sięgają również po obligacje skarbowe, a tegoroczna ich sprzedaż może dorównać sprzedaży z rekordowego pod tym względem roku 2009. W tym roku najwyższą sprzedaż obligacji zanotowano w lipcu, gdy sprzedano obligacje skarbowe za kwotę 213,8 mln złotych, przy czym zainteresowanie obligacjami sukcesywnie się zwiększa. Największym zainteresowaniem cieszą się obligacje dwuletnie, których udział w sprzedaży całkowitej obligacji przekracza 75%. Oprocentowanie obligacji dwuletnich zostało utrzymane na dotychczasowych poziomie, co dla klienta oznacza dopisanie odsetek w wysokości 2% w skali roku.
Sprawdź również serwis oszczednoscionline.pl/ranking-lokat, na którym publikowane są praktyczne informacje dotyczące oszczędzania.