Produkcja jednego samochodu oznacza zużycie aż 400 000 litrów wody. Woda jest obecnie niezbędnym surowcem wykorzystywanym w procesach przemysłowych. Wzrost zużycia wody skutkuje wysokimi kosztami dla firmy, a także świadomością jeszcze większego zagrożenia dla środowiska. Odzysk wody w zakładach przemysłowych jest więc od pewnego czasu jednym z priorytetowych działań związanych z prowadzeniem zrównoważonej gospodarki surowcowej.
Dlaczego odzysk wody w przemyśle ma tak duże znaczenie?
Bardzo ostrożne szacunkowe dane wskazują, że do 2050 roku zapotrzebowanie na wodę będzie większe o 55% niż obecnie. Jeśli chodzi o największe zużycie wody, to odbywa się ono w przemyśle. Właśnie z tego powodu wymusza się na zakładach przemysłowych podejmowanie proekologicznych działań, które prowadzą do efektywnego wykorzystania tego surowca. Oczyszczanie ścieków przemysłowych sprawia, że zużyta raz woda może być wykorzystywana wielokrotnie. Przedsiębiorca w ten sposób zapewnia sobie zamknięty obieg wody. Nie pobiera więcej surowca i nie zanieczyszcza środowiska.
Odzysk wody związany jest też z dużą konkurencyjnością dla firmy, która wynika ze znaczących oszczędności. Tak świadome zarządzanie surowcem, którego zużycie i tym samym zapotrzebowanie z każdym kolejnym rokiem wzrasta, w perspektywie czasu pozwoli też zaoszczędzić zasoby środowiskowe oraz zapobiec nieodwracalnemu zanieczyszczeniu powietrza, gleb i wód dzięki sukcesywnemu oczyszczaniu ścieków przemysłowych.
Nowoczesne technologie odzysku wody
Technologie wykorzystywane do odzysku wody są bardzo zróżnicowane i ich wybór zależy przede wszystkim od branży, procesów, przy jakich woda jest zużywana, czy też ponownego jej przeznaczenia. Odzysk wody pozwala na jej wykorzystanie, po wcześniejszym oczyszczeniu, m.in. jako wodę chłodzącą, wodę do celów przemysłowych, do nawadniania terenów zielonych, czy też magazynowania i odzysku wód gruntowych.
Odzysk wody zazwyczaj wymaga połączenia kilku procesów oczyszczania ścieków i/lub uzdatniania wody, aby uzyskać właściwe parametry jakościowe wody przydatnej do ponownego wykorzystania. Wśród procesów, które stosuje jako kolejne etapy oczyszczania, w celu odzysku wody ze ścieków, wyróżnia się:
- fizykochemiczne oczyszczanie ścieków przemysłowych
- biologiczne oczyszczanie ścieków przemysłowych
- odparowanie i koncentrację
- filtrację membranową.
Korzyści dla firmy i środowiska z odzysku wody w zakładzie przemysłowym
Firma dzięki oczyszczaniu ścieków przemysłowych i procesom odzysku wody może realizować założenia zrównoważonego rozwoju. To także jeden z kluczowych aspektów, które pozwalają przedsiębiorcy spełniać restrykcyjne wymogi rządowe dotyczące korzystania z zasobów. Poza tym oczyszczanie ścieków przemysłowych umożliwia w znaczącym stopniu uniezależnić się od zewnętrznych źródeł wody, w niektórych przypadkach i przy zastosowaniu odpowiedniej technologii oznacza to odzysk cieczy na poziomie 80%. To bardzo solidne zabezpieczenie na wypadek awarii zewnętrznych dostawców wody, jak i kryzysu. Przedsiębiorca stawiający na odzysk wody kreuje ponadto swój proekologiczny wizerunek, umacniając tym samym swoją pozycję w biznesie.
Dla środowiska odzysk wody w zakładach przemysłowych oznacza przede wszystkim zmniejszenie ogólnego zużycia wody. Pozwala to ograniczyć konieczność zwiększenia eksploatacji oczyszczalni ścieków. Poza tym społeczeństwo coraz chętniej wybiera produkty pochodzące z zakładów stawiających na zrównoważony rozwój. To poniekąd wymusza na firmach wdrażanie technologii odzysku wody, aby utrzymać się na rynku.
Odzysk wody w przemyśle przez długi czas był wyzwaniem dla przedsiębiorstw. Rozwój technologiczny sprawił, że systemy oczyszczania ścieków przemysłowych są obecnie łatwo dostępne i już wkrótce mogą stać się standardem.