Posiadanie własnej firmy wiąże się z szeregiem zobowiązań. Musimy o nich pamiętać, bo inaczej grożą nam kary pieniężne czy nawet pozbawienie wolności. Działanie zgodnie z obowiązującymi przepisami pozwoli nam na spokojne prowadzenie biznesu i skupianie się jedynie na sprawach związanych z jego rozwojem. W tym krótkim tekście skupimy się na tym, jakie koszty podatkowe ponosi przedsiębiorca wraz z prowadzeniem działalności i na jakiej podstawie są one wyliczane.
Na początku zajmijmy się podatkiem dochodowym. Płaci go każda osoba fizyczna, niezależnie od tego, czy posiada zarejestrowaną działalność. Jest to forma świadczenia pieniężnego dla państwa, które powstaje w momencie osiągnięcia przychodu. Taki przychód wystąpić może zarówno w momencie uzyskania wynagrodzenia, np. na umowę o pracę, a także w przypadku przychodów w wyniku sprzedaży świadczonych usług czy towarów handlowych. Jak należy go policzyć? Wartość podatku dochodowego zależy od dochodu. A dochód to nic innego jak przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, czyli wszystkie koszty związane z działalnością, za pomocą których zabezpieczamy wpływy albo umożliwiamy ich osiągnięcie. Stawka podatku dochodowego dla osób fizycznych wynosi 17% i 32% i trzeba ją odprowadzać w formie zaliczki na koniec każdego okresu rozliczeniowego.
Drugim podatkiem, z którym ma do czynienia przedsiębiorca, jest podatek VAT. Płaci się go zarówno w momencie sprzedaży jak i kupna materiałów czy usług koniecznych do prowadzenia działalności. W Polsce obowiązują trzy stawki VAT, w tym najpopularniejsza stawka 23%. Stawki obniżone 8% i 5% stosowane są np. w przypadku usług gastronomicznych bądź żywności. Istnieje również podatek VAT związany z dokonywaniem działalności poza granicami naszego kraju. Więcej o nim znajdziecie tutaj – http://www.zabobon.pl/import-uslug-w-ue/. Przedsiębiorca, zarejestrowany jako podatnik VAT, musi prowadzić rejestry sprzedaży i zakupu, a następnie w każdym okresie rozliczeniowym, musi wysłać do Urzędu Skarbowego Deklaracje VAT. W niej pokazywana jest różnica pomiędzy podatkiem naliczonym, a należnym. Jeśli podatku należnego będzie więcej, trzeba będzie go zwrócić, w odwrotnym przypadku możliwe stanie się przeniesienie na kolejny miesiąc lub uzyskanie tzw. zwrotu VAT. Żeby urząd zwrócił nam pieniądze z nadwyżki konieczne jest wypełnienie odpowiednich pól w deklaracji wraz z określeniem terminu zwrotu. Mamy do wyboru trzy terminy: 60 dniowy, 25 dniowy i 180 dniowy. Każdy zależy od warunków jakie musimy spełnić, należy się więc z nimi dokładnie zapoznać zanim zdecydujemy się na wniosek o zwrot podatku.
Przeczytaj też: http://www.mamandi.pl/pierwsze-dziecko-ogromne-wyzwanie/