Kędzierzyn-Koźle jest bardzo specyficznym miastem, co znajduje odbicie również w cenach nieruchomości tam zlokalizowanych. O tym, w jaki sposób kształtuje się tam synek nieruchomości, decyduje wiele istotnych czynników: położenie geograficzne, infrastruktura, a także demografia. O ile dwa pierwsze czynniki przemawiają na korzyść miasta, o tyle struktura demograficzna w ostatnich latach jest dość niekorzystna, czego skutkiem jest stosunkowo niski poziom cen nieruchomości.

Demografia miasta

W 2011, populacja Kęzierzyna-Koźle wynosiła 63974 mieszkańców. Badania wykazują jednak, że liczba mieszkańców miasta z roku na rok systematycznie maleje, co jest zjawiskiem zdecydowanie negatywnym. Co więcej, widać wyraźnie, ze miasto się starzeje, bowiem każdego roku procentowy udział osób w wieku poprodukcyjnym zwiększa się w stosunku do lat poprzednich. W obrębie Kędzierzyna-Koźle obserwuje się też stały trend ujemny, jeżeli chodzi o przyrost naturalny – w 2011 roku ilość urodzeń była o 71 osób mniejsza od liczby zgonów.

Nie bez znaczenia pozostaje też problem emigracji osób w wieku produkcyjnym. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku reszty kraju, w ponad 90 procentach jest to emigracja zarobkowa. Częstokroć osoby wyjeżdżające za granice nie zamierzają w ogóle wracać do kraju, albo też odkładają tą decyzję na bliżej nieokreśloną przyszłość

Wszystko to rysuje dość smutny obraz miasta, które powoli, ale systematycznie pustoszeje. Czy jednak los Kędzierzyna-koźle jest już przesądzony? Niekoniecznie – miasto posiada bowiem pewne atuty, które mogą spowodować, że w przyszłości ceny nieruchomości znacząco wzrosną.

Atuty Kędzierzyna-Koźle

Jednym z głównych atutów miasta jest przede wszystkim jego położenie geograficzne. Kędzierzyn-Koźle zlokalizowane jest w położone w południowo – wschodniej części województwa opolskiego, stanowiącego jedno z granicznych województw Polski. Bliska odległość zarówno do Niemiec, jak i do Czech, stwarza szerokie możliwości rozwoju oraz wymiany handlowej oraz uotsourcingu.

Miasto zlokalizowane jest w pobliżu ważnych szlaków komunikacyjnych, co w połączaniu ze sporym potencjałem oraz tradycjami przemysłowymi regionu, stanowi zdecydowany atut. Miasto posiada też bogatą infrastrukturę przemysłowa, dostęp do rozmaitych środków transportu, a także rozwiniętą sieć wodociągów i kanalizacji.

Nieruchomości Kędzierzyna-Koźle

Ceny nieruchomości w obrębie miasta i okolic kształtują się w bardzo zmienny sposób. Średnia cena mieszkań na rynku wtórnym wynosi ok. 1700 zł/mkw, zaś na rynku pierwotnym – 3200 zł/mkw. Wyludnianie się miasta powoduje, że podaż mieszkań jest większa, niż popyt, przez co mamy tu do czynienia z typowym rynkiem kupującego.

Co więcej, ceny wynajmu nieruchomości, ze względu na dużą podaż, również są dość atrakcyjne, co wtórnie hamuje obrót nieruchomościami, bowiem część potencjalnych kupców decyduje się na wynajem. Jednopokojowe mieszkanie w obrębie Kędzierzyna-Koźle wynajmiemy średnio za 600 zł, a za kwotę 1000 zł miesięcznie możemy już wynająć mieszkanie trzypokojowe. Oczywiście, są to ceny uśrednione, wiele bowiem zależy od standardu oraz lokalizacji.

Nieruchomości Opole, Kędzierzyn-Koźle

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here