Sprzedaż domu – czy pora roku ma znaczenie?

Zmiany pór roku oddziałują na różne sektory i branże. Warunki klimatyczne wpływają w pewien sposób także na rynek nieruchomości. Konkretny okres w roku może w określonym stopniu decydować o efektywności procesu sprzedaży domu. Czy pora roku rzeczywiście ma znaczenie?

Sprzedaż domu wiosną

Nadejście wiosny to czas, w którym wszystko budzi się do życia. Pozostaje to nie bez wpływu także na rynek nieruchomości. Cieplejsze dni zachęcają kupujących do działania, ze względu na większą ilość słońca i wzrost poziomu energii. Wiosenne przebudzenie wiąże się ze zwiększeniem aktywności także w zakresie sprzedaży nieruchomości. Ładna pogoda zachęca potencjalnych inwestorów do snucia wyobrażeń na temat pięknego domu z balkonem czy dostępem do ogrodu. Nie bez znaczenia pozostaje sprzyjająca perspektywa nadchodzącego lata. Załatwiając wszelkie formalności wiosną, do nowego domu będzie można się wprowadzić jeszcze na wakacje.

Inwestycje w lecie

Okres letni kojarzy się przede wszystkim z odpoczynkiem i relaksem. Wakacje to dla potencjalnych inwestorów czas odprężenia, który nie służy poszukiwaniom nowego domu oraz załatwianiu skomplikowanych kwestii prawnych czy finansowych. Nie bez znaczenia pozostaje jednak fakt, że wiele osób dopiero na urlopie ma czas na zrealizowanie wymarzonej inwestycji. Ze względu na mniejszy ruch na rynku nieruchomości i ograniczone zainteresowanie innych inwestorów, w tym okresie można bardziej przebierać w ofertach. Pośród wielu propozycji da się z pewnością znaleźć idealny dom, do którego będzie można wprowadzić się jeszcze jesienią. To sytuacja wyjątkowo korzystna dla kupujących, która zyskuje coraz większe uznanie.

Kupno mieszkania jesienią

Jesienna atmosfera ogranicza nieco codzienne aktywności. Brak energii i ponura aura nie wpływają jednak znacząco na rynek sprzedaży nieruchomości. W tym okresie sporo osób poszukuje nowego domu, jednak nie wszyscy z nich od razu wybierają opcję zakupu. Przeprowadzka w zimne, deszczowe dni przebiega zdecydowanie trudniej, co nie sprzyja łatwemu podejmowaniu decyzji. Zakup domu w tym okresie roku pozwala jednak zdążyć z nowym nabytkiem przed zimą i świętami Bożego Narodzenia. Ewentualny proces transakcji najczęściej jest więc realizowany dopiero późną jesienią.

Popyt na nieruchomości w zimie

Na zimę przypadają święta i początek nowego roku. Okres ten pochłania sporo funduszy i cennego czasu, co wiążę się ze spadkiem zainteresowania domami wystawionymi na sprzedaż. Nowa nieruchomość może być jednak niezwykłym prezentem pod choinkę. W zimie wzrasta też zainteresowanie inwestycjami finalizowanymi na wiosnę. Ruch na rynku sprzedażowym zwiększa się zwłaszcza od połowy lutego, kiedy organizowane są pierwsze w nowym roku wiosenne targi nieruchomości.

Sprzedaż domu a sezonowość

Tendencje na polskim rynku nieruchomości są dość charakterystyczne dla wszystkich pór roku. Sezonowość w różny sposób wpływa na podejmowanie decyzji inwestorów. Żaden okres w roku nie daje stuprocentowej gwarancji większej opłacalności inwestycji. Mając na uwadze ogólne tendencje, warto przede wszystkim skorzystać z usług oferty dobrego dewelopera. Odpowiednie podejście do procesu budowlanego zapewnia dostęp do estetycznych, praktycznych i funkcjonalnych nieruchomości. To także najlepszy sposób na to uzyskanie pełnego nadzoru nad procesem inwestycyjnym, włącznie z zakupem gruntu, projektowaniem, gospodarowaniem terenu i obsługą procesu sprzedażowego.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą deweloperską WTJ HOME. Sprawdź ofertę ich domów na stronie Domy na sprzedaż Swarzędz.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here