Wszyscy przyzwyczailiśmy się już do tego, że możemy pójść na zakupy bez portfela, mając jedynie kartę bankomatową lub zbliżeniową. Dalszy postęp w technologii sprawia jednak, że już nawet karta nie jest nam potrzebna, a wystarczy urządzenie, które każdy nosi przy sobie, czyli telefon komórkowy, a konkretnie, smartfon z modułem NFC.

Płatność telefonem – wygoda i brak ryzyka

Wiele banków oferuje posiadaczom nowoczesnych telefonów aplikację, dzięki której możliwa jest płatność telefonem. Nie potrzeba do tego nawet połączenia z Internetem – wystarczy tylko odblokować telefon i przyłożyć go do czytnika zbliżeniowego kart na terminalu w sklepie czy dowolnym innym miejscu, gdzie można wykonać płatność zbliżeniową. Należy jednak pamiętać, że w telefonie musi zostać wcześniej włączona opcja komunikacji NFC! Podobnie jak i w przypadku tradycyjnej karty zbliżeniowej, także i tu płatności powyżej pewnej kwoty (np. 50 PLN) muszą być autoryzowane poprzez wprowadzenie numeru PIN. Dzięki temu, nawet jeśli smartfon zostanie skradziony, złodziej nie narazi posiadacza konta na duże straty. Aplikacje bankowe dostępne są na wszystkie popularne mobilne systemy operacyjne, jak Android, iOS czy Windows Phone.

Bankowość mobilna

Skoro można płacić smartfonem, to równie dobrze da się zarządzać finansami za jego pomocą. Niemal wszystkie banki udostępniają bankowość elektroniczną, dzięki czemu możliwe są płatności online. Tak więc nie trzeba być w domu przed komputerem, aby np. wygrać aukcję na Allegro czy zakupić coś w sklepie internetowym. Podobnie można wykonywać również przelewy online. Niektóre banki wprowadziły aplikacje pozwalające logować się na konto za pomocą odcisku palca. Nie trzeba dodawać, że znacznie zwiększa to bezpieczeństwo w przypadku zgubienia telefonu – nikt niepowołany nie będzie w stanie dostać się na konto właściciela. Funkcja ta dostępna jest w smartfonach, które zostały wyposażone w czytnik linii papilarnych Touch ID.

Inne zalety bankowości mobilnej

Wiele z banków nie kończy swojej oferty tylko na transakcjach, chociaż przelew online to rzecz, która po prostu musi być dostępna dla klienta. W zależności od rodzaju konta, można spodziewać się licznych bonusów. Na przykład nagrodzony w kategorii „najlepsze konto” plebiscytu „Złoty Bankier” Eurobank oferuje swoim użytkownikom możliwość doładowania telefonu online, możliwość skorzystania z Programu „Rodzina i Przyjaciele” (5% zwrotu za wydatki dokonywane kartą do konta na sport, rekreację i rozrywkę), czy możliwość udziału w promocjach Visa.

Warto? Oczywiście!

Pomijając te dodatkowe elementy, możliwość płatności smartfonem to rozwiązanie, które znacznie ułatwia codzienne życie. Jeśli zgubi się portfel z gotówką, wówczas rzadko kiedy widzi się z powrotem utracone fundusze. Jeśli natomiast zgubi się telefon – na koncie nic się nie zmieni.

Materiał prasowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here