Po zaoszczędzeniu nawet niewielkiej kwoty często myślimy o tym, gdzie te pieniądze ulokować. Szukamy takiego rozwiązania, które zapewni nie tylko bezpieczeństwo naszym środkom finansowym, ale również przyniesie wymierny zysk. Jednak inwestowanie to nie tylko pomnażanie kapitału na kontach oszczędnościowych i lokatach. Inwestować możemy również w inny sposób.

Małe kwoty to ograniczona możliwość inwestowania. Nie każdy produkt będzie dla nas dostępny lub opłacalny. Posiadając niewielką kwotę oszczędności, warto rozpocząć inwestowanie, ale należy zrobić to z głową. Powinno się przystanąć na chwilę, by sprawdzić czy wykonaliśmy wszystkie „czynności wprowadzające”.

Czynności wprowadzające – to, co należy wykonać przed rozpoczęciem inwestowania nawet najmniejszej kwoty.

Czynność nr 1 – tzw. poduszka bezpieczeństwa, czy zapewnienie sobie stabilności finansowej w postaci odłożenia kwoty w wysokości nie mniejszej niż trzykrotne miesięczne zarobki

Czynność nr 2 – zapoznanie się z metodami inwestowania

Czynność nr 3 – mentalne pożegnanie się z pieniędzmi przeznaczonymi na inwestowanie

Czynność druga dotyczy takiej metody inwestowania, którą jesteśmy najbardziej zainteresowani. Każdy z nas powinien zgłębić swoją wiedzę, by nie skoczyć na tzw. głęboką wodę. Dokładne poznanie instrumentów finansowych to obowiązek każdego inwestora. Czynność trzecia to nic innego jak psychiczne nastawienie się na to, że pieniądze przeznaczone na inwestycje już do nas nie wrócą. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy wybieramy agresywne inwestowanie np. na giełdzie, którego powodzenie zależne jest od naszych predyspozycji psychicznych i umiejętności nieulegania presji chwili.

Gdzie zainwestować małą kwotę?

Jeżeli zainwestowanie małej kwoty to twoja pierwsza tego typu działalność, to zdecyduj się na bezpieczną formę. Doskonale sprawdzą się tzw. pożyczki społecznościowe. Zasady inwestowania w takiej formie są bardzo jasne, proste i zrozumiałe dla większości z nas, a co najważniejsze – możemy zainwestować nawet niewielkie pieniądze.

Co to są pożyczki społecznościowe?

Pożyczki społecznościowe to nic innego jak pożyczanie komuś pieniędzy lub pożyczanie od kogoś. Obydwie strony nie muszą się znać, a dowiedzą się o sobie dzięki portalom pośredniczącym w takich transakcjach. W dzisiejszym wpisie będę mówić wyłącznie na podstawie portalu kokos.pl, z którego sam korzystam i który jest chyba obecnie najbezpieczniejszy i najbardziej znany. Na takim portalu łączą się pożyczkodawcy prywatni z osobami, które potrzebują dodatkowych pieniędzy. Pożyczkodawcy mają bardzo prostą procedurę rejestracji – wystarczy, że potwierdzą numer swojego konta bankowego. Osoby, które chcą pożyczyć pieniądze muszą przejść dłuższą procedurę, która opiera się np. na sprawdzeniu tożsamości.

Pożyczkodawca określa kwotę, jaką chce pożyczyć, a pożyczkobiorcy określają ile pieniędzy potrzebują, na jak długo i na co. Jeżeli zdecydujesz się na zainwestowanie minimalnej kwoty (50 zł), to najprawdopodobniej na pożyczkę dla danej osoby będzie składać się kilku inwestorów, z Tobą włącznie. Pożyczkodawcy posiadający większe kwoty mogą w całości pożyczyć pieniądze dla jednej osoby. W kwestii zysku nie ma to większego znaczenia, czy całą kwotę finansuje jeden inwestor, czy kilka osób się na to składa. Statystycznie rzecz biorąc, pożyczki społecznościowe są bardzo często zwracane, jednak mogą się zdążyć takie przypadki, że sprawa trafi do windykacji. Jeżeli taka forma inwestowania małych kwot Ci odpowiada, to najpierw zapoznaj się/ z regulaminem serwisu.

Zainwestuj w lokaty, ale niestandardowo

O inwestycji w lokaty już na pewno słyszałeś. Nie chcę powielać informacji, lecz zwrócić Twoją uwagę na coś całkiem innego. Lokaty są doskonałym produktem do inwestowania małych kwot. Przykładem mogą być lokaty krótkoterminowe, które pozwalają na zainwestowanie pieniędzy na jeden dzień lub np. 10 dni. Korzystając z nich, musisz przyjąć odpowiednią postawę. Każdą, nawet najmniejszą nadwyżkę finansową inwestuj w takie lokaty. Zawsze wtedy, gdy możesz przewidzieć, że przez najbliższych kilka dni nie będziesz potrzebował tych pieniędzy, to ulokuj je na lokacie. Już po 2-3 miesiącach takiego postępowania zauważysz pierwsze znaczące zyski. Taka forma inwestowania to nic innego jak planowanie własnych wydatków. Jeżeli wybierzesz tę drogę, to możesz być pewien, że nie tylko pomnożysz swój kapitał, ale również doszkolisz się w jak najlepszym planowaniu własnych finansów.

Istnieją też inne sposoby inwestowania małych kwot, ale bardziej ryzykowne. Polecam je tym osobom, które posiadają już jakiekolwiek doświadczenie lub przynajmniej odpowiednią wiedzę. Warto pamiętać o tym, że większe ryzyko to możliwość większego zysku. Jest to zarazem bardzo kuszące, jak i niebezpieczne, ponieważ raz sparzeni możemy całkowicie zrazić się do konkretnej formy inwestycji. Moim zdaniem szkoda sobie zamykać jakiejś drogi tylko dlatego, że za szybko ją obraliśmy.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here