Inwestowanie pieniędzy to temat rzeka, który prędzej czy później będzie dotyczył każdego z nas. Podejmując decyzję o zainwestowaniu nadwyżki finansowej, zaczynamy szukać odpowiedniego miejsca na ulokowanie pieniędzy. Czasy trzymania wolnych środków na kontach osobistych lub w skarpecie już dawno odeszły do lamusa. W dzisiejszych czasach każdy z nas chce znaleźć jak najlepszy produkt, który zapewni największy zysk.

Inwestując przykładowe 1000 złotych w banku, możemy się spodziewać zysku w wysokości około 30 złotych po roku „zimowania” pieniędzy. Te 30 złotych w skali tysiąca to naprawdę niewiele i większość z nas nawet nie uzna tej sumy za zarobek. Na szczęście istnieją inne metody, które pozwolą nam zarobić więcej. Wystarczy podjąć pewne ryzyko finansowe.

Szukając odpowiedniego sposobu na zainwestowanie pieniędzy, najczęściej przychodzą nam na myśl 3 najpopularniejsze możliwości: obligacje, złoto i ropa. Ta ostatnia traci na wartości, złoto zaczyna odchodzić do lamusa, a o obligacjach wszyscy już zapominają. Co zatem wybrać?

W co warto zainwestować?

W co zainwestowaćW tym roku mogliśmy zauważyć wiele gwałtownych momentów w świecie finansów. Wychodzenie z kryzysu gospodarczego, niskie tempo wzrostu PKB, zakończenie drukowania dolarów przez Fed oraz obniżenie stopy procentowej to kwestie, które odbijają się na dzisiejszym sposobie inwestowania pieniędzy. Nie bez znaczenia są też zmiany w OFE, konflikt na Ukrainie oraz sankcje gospodarcze wobec Rosji. Jednym słowem mówiąc, w dzisiejszych czasach dobre inwestowanie jest zgoła inne od tego, które jeszcze obowiązywało rok, czy dwa lata temu. Ta ogromna nerwowość w świecie finansów nie jest niczym dobrym dla naszych oszczędności. Nawet obligacje zaczęły przynosić podobne zyski do zwykłych lokat bankowych. W związku z powyższym, większość z Was pewnie zadaje sobie teraz pytanie…

W co inwestować w tym roku?

Czy w ciągu najbliższych 12 miesięcy powinniśmy zachowywać się podobnie jak do tej pory? Czy można liczyć na to, że sytuacja na rynku finansów będzie taka sama lub chociaż bardzo podobna? Niestety na to nie mamy gwarancji. Nawet najlepsi analitycy finansowi mają problem z określeniem przyszłości. Większość z nich jednak zgodnie twierdzi, by nie skupiać się tylko na jednym produkcie. Warto ulokować część środków w giełdzie, obligacjach i na lokatach. Najlepszą metodą jest stworzenie własnego portfela finansowego, który nakreśli nam drogę naszych inwestycji. Większość ekspertów odradza inwestowanie w złoto i zachęca do szukania spółek za granicą.

Wybierz akcje!

Eksperci w większości zgadzają się, że w dzisiejszych czasach najlepszą inwestycję stanowią akcje. Jednak wybór jest naprawdę ogromny i przeciętny obywatel może mieć wielki problem z wyborem konkretnego produktu. Akcje są obecnie najlepsze, ponieważ relacja pomiędzy oczekiwanym zyskiem a ryzykiem wygląda dość dobrze w porównaniu do innych rodzajów aktywów. Decydując się na akcje, musimy również pamiętać, że nie powinniśmy w najbliższym czasie liczyć na dwucyfrowe zyski. Poniżej przedstawię kilka dodatkowych powodów, które wpłynęły na stanowisko ekspertów.

W akcje należy inwestować, ponieważ:

  • mamy niskie stopy procentowe
  • EBC planuje na początku roku zakup obligacji rządowych
  • dobre nastroje na giełdzie w USA
  • rekordy indeksów giełdowych w USA
Czy hossa będzie zawsze?

Eksperci zgodnie twierdzą, że nie powinniśmy liczyć na ciągłą hossę, a raczej powinniśmy przewidywać, że w najbliższym czasie dojdzie do tzw. korekty. Notowania mogą spaść na krótką chwilę nawet o kilka procent, by potem znowu powrócić do obecnego poziomu. W momencie spadku powinniśmy podjąć stosowne i oczywiste kroki, czyli zakupić nowe akcje. Oczywiście warto iść wyżej opisywaną drogą i nie skupiać się wyłącznie na akcjach, a na przykład część pieniędzy zainwestować na giełdzie.

Niektórzy eksperci wyrażają również ubolewanie nad obecną sytuacją na giełdzie. Uważają, że brakuje nowych inwestorów i ciekawych debiutów, dlatego jesteśmy poniekąd zmuszeni do ciągłego obracania tym samym towarem.

Równie dobrym pomysłem jest skupienie się na wyborze dobrej spółki, w którą chcemy zainwestować nasze pieniądze. Zdaniem ekspertów nie powinno to polegać wyłącznie na zwracaniu uwagi na notowania na rynku, czyli dynamizm rozwoju. Powinniśmy raczej zwrócić uwagę na towar, jaki oferuje dana spółka. Czy jest on przyszłościowy? Czy będzie na niego wystarczający popyt? Dobrym wyborem mogą być niemieckie firmy motoryzacyjne, ponieważ jest to bardzo perspektywiczna branża.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here