Zdolność kredytowa to jeden z kluczowych aspektów przy decyzji o przyznaniu kredytu hipotecznego. Zdolność kredytowa zależy od kilku rzeczy. Przed staraniem się o kredyt, rozsądnym rozwiązaniem będzie przeanalizowanie własnej zdolności.
Wysokości dochodów to główny czynnik wpływający na zdolność kredytową. Osoby o lepszych zarobkach posiadają większą zdolność. Tutaj należy zaznaczyć, że na dochody składają się nie tylko dochody z pracy etatowej, ale również inne źródła dochodu – np. inwestycje.
Oprócz dochodów kredytobiorcy, banki analizują wartość majątku osoby starającej się o kredyt. Na majątek składają się m.in. dobra trwałego użytku, aktywa finansowe, nieruchomości. Posiadając majątek o wyższej wartości, mamy większe szanse na otrzymanie kredytu, ponieważ w oczach banku posiadamy większą zdolność kredytową.
Wysokość wynagrodzenia to nie jedyny czynnik decydujący o zdolności kredytowej, który jest związany z pracą zarobkową. Również forma zatrudnienia ma znaczenie dla banku przy ocenie zdolności kredytowej. Premiowane są osoby, które posiadają umowę o pracę na czas nieokreślony – czyli kredytobiorcy o stabilnej pracy z długim stażem. Jednak obecnie o kredyt hipoteczny mogą starać się nawet osoby z umową zlecenie. W takiej sytuacji, takie osoby są gorzej postrzegane przy ocenie zdolności kredytowej (ich wynagrodzenie jest pomniejszane o pewien ustalony przez bank procent)
Analiza zdolności kredytowej uwzględnia także sytuację rodzinną kredytobiorcy (singiel, małżeństwo bezdzietne, rodzina wielodzietna).
Bardzo ważną kwestią jest również historia kredytowa. Banki sprawdzają, jak osoby starające się o kredyt spłacały wcześniejsze zobowiązania. Wiadomo, że kredytobiorcy spłacający w terminie swoje kredyty są lepiej oceniani, niż osoby mające problemy ze spłatą rat posiadanych zobowiązań.
Od zdolności kredytowej zależą warunki kredytowania. Osoby posiadające dobrą zdolność kredytową, mogą liczyć na atrakcyjne kredyty hipoteczne, rozłożone na długi okres o niskich kosztach kredytowych. Kredytobiorcy o słabej zdolności kredytowej będą musieli liczyć się z odmową banku lub gorszymi warunkami kredytowania – np. niższą kwotę kredytu i wyższe odsetki.