Złoto inwestycyjne

Złoto oraz jego wyjątkowy kolor nieodzownie kojarzy nam się z bogactwem. Nic więc dziwnego, że wiele osób poszukujących sposobów na inwestycję, decyduje się na zakup złota inwestycyjnego. Złoto inwestycyjne w postaci sztabek oraz monet stanowi doskonałą formę zabezpieczenia kapitału zarówno przed inflacją, jak i ryzykiem związanym z kryzysami gospodarczymi.

Czym jest złoto inwestycyjne?

Złoto inwestycyjne w formie fizycznej może zatem występować w postaci monet lub też sztabek. Każdy z tych produktów charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością metalu, ma nieograniczony nakład, często nie ma nominału, a zawartość kruszcu determinuje jego wartość. Z wyjątkiem niektórych monet bulionowych, nie mają one wartości kolekcjonerskich. Złoto inwestycyjne jest zwolnione z podatku VAT, więc można traktować je jako walutę, a nie jako surowiec.

Złote monety bulionowe

Złote monety bulionowe wybijane są w celach inwestycyjnych. Czasami nie mają zadeklarowanej wartości nominalnej, a zamiast nominału podana jest zawartość kruszcu, np. 1 uncja. Nakład monet bulionowych przeważnie nie jest ograniczony i zależy od popytu na dana monetę. Kupując takie monety nie płacimy dodatkowej premii za wartość kolekcjonerską gdyż są one wystandaryzowane i bite w dużych ilościach. Każda moneta posiada wybitą próbę, czyli zawartość złota oraz rok produkcji. W jakie monety bulionowe warto inwestować? Jeśli dopiero rozpoczynamy swoja przygodę z lokowaniem kapitału w złotych monetach, warto inwestować w te z nich, które są najbardziej popularne i rozpoznawalne. Ich wysoka rozpoznawalność sprawia, że cena jest najbardziej zbliżona do ceny giełdowej uncji złota, a więc również najbardziej korzystna podczas naszych zakupów. Decydując się na bardziej rzadkie monety bulionowe, musimy niestety zapłacić więcej w relacji do ceny giełdowej jednej uncji złota, głównie z powodu wyższych kosztów bicia przez mennice. Wśród najbardziej znanych monet bulionowych wymienia się Krugerrandy, Filharmoniki, Kanadyjskie Liście Klonowe oraz Australijskie Kangury.

Złote sztabki

Złote sztabki

Złote sztabki są najpopularniejszą oraz najprostszą formą inwestowania w fizyczne złoto. Występują w rozmiarach od 1g aż do 1kg. Istnieją sztabki o większych gramaturach, jednak ze względu na ich wysoką cenę, używane są przede wszystkim w rozliczeniach pomiędzy bankami. Najpopularniejsza na świecie waga sztabki złota to 1 uncja (31,1 g). Jest to idealny kompromis pomiędzy ceną złota w przeliczeniu na jeden gram oraz płynnością i funkcjonalnością.

Czy warto inwestować?

Zakup złota inwestycyjnego jest bardzo dobrym pomysłem na zabezpieczenie przyszłości swojej i swoich najbliższych. Inwestując w złoto na rynku polskim należy pamiętać, że cena zależy od dwóch, równie ważnych, czynników. Po pierwsze jest to cena kruszcu na światowych giełdach. Z racji bliskości geograficznej oraz podobnej strefy czasowej, wyliczając cenę złota w Polsce opieramy się głównie na giełdzie londyńskiej. Kolejnym czynnikiem jest kurs dolara amerykańskiego do złotówki, ponieważ notowania złota podawane są w amerykańskiej walucie.

Jak dbać o złoto?

Niezależnie od tego, czy kupujemy złoto w formie sztabek czy też monet, jedno jest pewne – musimy o nie dbać. Wszelkie zarysowania powierzchni czy też niedoskonałości będą natychmiast wykorzystywane przez kupujących do obniżenia ceny naszego złota. Dlatego warto jest trzymać sztabki w specjalnych CertiCardach, natomiast monety w specjalnych kapslach menniczych. Biorąc monety do ręki warto jest to robić w rękawiczkach, dzięki czemu unikniemy ich uszkodzenia.

Więcej na mennica-krakowska.pl

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here