W ostatnim czasie regularnie wzrastają koszty korzystania z energii elektrycznej pochodzącej od dostawcy energii i nie zanosi się na to, żeby podwyżki się skończyły. Konsumenci widzą co się dzieje i coraz częściej szukają alternatywnych rozwiązań. Można zmienić dostawcę energii, ale to w ogólnym rozrachunku niewiele zmieni. Ciekawym rozwiązaniem jest wybudowanie przydomowej elektrowni słonecznej, która będzie zasilała nasze gospodarstwo domowe. Jak się do tego zabrać i czy to się w ogóle opłaca?

Warunki pogodowe

Energia pochodząca z promieniowania słonecznego jest najbardziej dostępnym i najobfitszym źródłem energii odnawialnej. W naszym kraju roczna ilość promieniowania słonecznego, które pada na płaszczyznę ziemi waha się w okolicach 1000 kWh/m2. Regionem, który najefektywniej może korzystać z energii słonecznej jest Lubelszczyzna. W południowej części województwa lubelskiego nasłonecznienie wynosi około 1050 kWh/m2. Najgorzej pod tym względem wypada północ kraju – część województwa śląskiego, dolnośląskiego oraz południowa część Podkarpacia. Tam nasłonecznienie jest mniejsze niż 1000 kWh/m2. Nie oznacza to, że w tamtych rejonach nie można budować przydomowych elektrowni słonecznych. Można, ale będą one mniej efektywne niż np.: na Lubelszczyźnie.

Montaż przydomowej elektrowni

Najważniejszym elementem w przydomowej elektrowni słonecznej jest panel fotowoltaiczny. W zależności od liczby paneli  (a co za tym idzie mocy elektrowni), koszty założenia takiej instalacji mogą wahać się od 21 000 do nawet 50 000 zł. Panele fotowoltaiczne składają się z krzemowych modułów połączonych półprzewodnikami. Najczęściej montuje się je na dachach domów lub budynków gospodarczych. Można je również zamontować na gruncie. Panele przekształcają energię promieniowania słonecznego na prąd stały, który następnie przesyłany jest do inwertera i tam z kolei zostaje zamieniony na prąd o zmiennym natężeniu. Do montażu przydomowej elektrowni słonecznej potrzebować będziemy specjalnej konstrukcji przeznaczonej na panele a także całego okablowania i zestawu bezpieczników i przełączników. Dobrze wykonana elektrownia słoneczna jest praktycznie bezobsługowa i bezawaryjna. Więcej na temat montażu i rodzajach przydomowych elektrowni słonecznych: http://www.prosument-oze.eu/elektrownia-sloneczna.html

Gwarantowane korzyści

Korzystanie z przydomowej elektrowni słonecznej zapewnia wiele korzyści. Po pierwsze i najważniejsze z punktu widzenia konsumenta, pozwala znacząco obniżyć rachunki za energię elektryczną. Konsument staje się prosumentem, czyli jednoczesnym wytwórcą i konsumentem energii elektrycznej. Dzięki temu może się częściowo lub nawet całkowicie (w zależności od mocy instalacji) uniezależnić od dotychczasowego dostawcy prądu. Istnieje również możliwość odsprzedaży nadwyżek energii. Korzystanie z tego rozwiązania jest też korzystne z punktu widzenia ochrony środowiska – energia wytworzona w instalacji oze, jest naturalna, nie emituje zanieczyszczeń do gleby, wody i powietrza.

Warto zastanowić się nad zainwestowaniem w przydomową elektrownię słoneczną, gdyż jest to zdecydowana korzyść nie tylko dla samego konsumenta ale również dla otaczającego go środowiska.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here