Certyfikacja ISO 9001 – jak ją uzyskać? Jakie kroki należy wykonać?

Proces certyfikacji ISO 9001 może dać ogromne korzyści firmie – zarówno na poziomie finansowym, jak i kultury pracy. Wielu przedsiębiorców sądzi, że wdrożenie tak rozbudowanego standardu niesie ze sobą spore wydatki, jednak nie jest to prawdą. Jaki jest więc najlepszy sposób na uzyskanie certyfikatu ISO 9001 przy minimalnych inwestycjach i maksymalnych wynikach?

Krok 1: Przygotowanie 

Pierwszy krok dotyczy oceny tego, jak certyfikacja ISO 9001 wpłynie na firmę i jak ma przebiegać cały proces wdrażania. Jest to ważny etap, który ma ogromny wpływ na długoterminowy sukces. Ustala się w nim m.in.: 

  • cele, 
  • czas realizacji,  
  • budżet, 
  • zespół,  
  • jednostkę certyfikującą. 

Krok 2: Dokumentacja 

Certyfikacja ISO 9001 wymaga zapisania polityki jakości, procedur i innych dokumentów, co zwykle uważane za najtrudniejszy krok przy wdrażaniu standardu. Dzieje się tak dlatego, że dokumenty te powinny spełniać wszystkie liczne wymagania techniczne normy. Ponadto muszą być zgodne z potrzebami i okolicznościami firmy. 

Krok 3: Wdrożenie 

Podczas tej fazy wprowadza się wszelkie nowe wymagania, które zawarło się w dokumentacji ISO 9001. Udostępnia się ją pracownikom i tłumaczy wszystkie zawarte w niej aspekty. Certyfikacja ISO 9001 będzie działać tylko wtedy, gdy cały zespół zastosuje się do jej wytycznych. 

Krok 4: Audyt wewnętrzny  

Wewnętrzne audyty ISO 9001 to inspekcje, w których sprawdza się przestrzeganie wymagań. Są one przeprowadzane nie tylko na początku certyfikacji ISO 9001, ale także okresowo po uzyskaniu uprawnień. Wszystkie audyty wewnętrzne są wykonywane przez jednego lub więcej pracowników danej firmy, którzy zostali przeszkoleni w zakresie audytu ISO 9001, jednak mogą być to też podwykonawcy. 

Więcej informacji o tym, dlaczego certyfikacja ISO 9001 jest tak ważna i jak ją uzyskać, można przeczytać na stronie https://www.bureauveritas.pl/home/about-us/our-business/certification/management-systems/quality

Krok 5: Certyfikacja 

Aby uzyskać certyfikat ISO 9001, konieczne będzie posiadanie niezależnego audytora ISO 9001, który odwiedzi firmę i przeprowadzi audyt zewnętrzny. Audyt certyfikacyjny może zostać przeprowadzony wkrótce po zakończeniu audytu wewnętrznego. 

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here