System Zarządzania Jakością jest najczęściej wdrażaną normą ISO na świecie. Warto wiedzieć, że samo wprowadzenie wymogów tego systemu do firmy to tylko pierwszy krok do osiągnięcia wysokiej jakości. Bardzo ważną rolę odgrywa też wprowadzenie zasady ciągłego doskonalenia oraz dbałość o utrzymanie systemu na wysokim poziomie przez cały czas. Ważną rolę odgrywają tutaj pełnomocnik ds. systemu zarządzania jakością oraz audytor wewnętrzny zajmujący się tą normą.

Zadania pełnomocnika ds. systemu zarządzania jakością

Ta osoba reprezentuje firmę w kontaktach z jednostką certyfikującą podczas certyfikacji oraz kolejnych audytów. Pełnomocnik czuwa też nad prawidłowym przebiegiem wdrożenia systemu np. opracowaniem niezbędnych dokumentów systemowych, czy przeprowadzaniem szkoleń dla pracowników na różnych stanowiskach. Warto wiedzieć, że osoba pełniąca tę rolę jest także odpowiedzialna za nadzorowanie wprowadzania działań korygujących, jeśli podczas audytu ujawnione zostały niezgodności. Aby dobrze przygotować się do pełnienia swoich obowiązków,należy wziąć udział w iso szkoleniu przeprowadzanym przez jednostkę certyfikującą.

Rola audytora wewnętrznego

Audytor wewnętrzny jest osobą, która zajmuje się przeprowadzaniem kontroli normy ISO 9001 w organizacji. Do jego zadań należy przygotowywanie niezbędnej dokumentacji, wykonywanie działań kontrolnych, a także sporządzanie raportu z ich wynikami. Dobrze wykonany audyt jest niezbędny, aby szybko reagować na wszelkie niezgodności i wdrażać działania korygujące. Bardzo ważne jest odpowiednie sporządzanie raportów tak, aby nie były one zbyt ogólnikowe, ani zbyt drobiazgowe. Raport powinien być adekwatny do faktycznego stanu systemu zarządzania jakością w firmie oraz zawierać przede wszystkim zaobserwowane  fakty, a nie opinie audytora. Dobre przygotowaniem do pełnienia obowiązków na tym stanowisku jest iso szkolenie dla audytorów, podczas którego można uzyskać zarówno wiedzę teoretyczną, jak i przećwiczyć w praktyce zadania na tym stanowisku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here