Założyłeś nową firmę? Gratulacje! Zanim jednak wciągniesz się w wir papierkowej roboty i nawiązywania relacji z klientami, zadbaj o podstawę, czyli o pakiet szkoleń dla pracowników. To rzecz niezbędna – zgodnie z polskim prawem szkolenia z ochrony przeciwpożarowej oraz z bezpieczeństwa i higieny pracy są obowiązkowe dla każdego pracownika. Ich nieprzeprowadzenie może grozić grzywną.

Szkolenia przeciwpożarowe to nie tylko nudna teoria

Nie oszukujmy się – wykłady prowadzone w monotonnym stylu nie sprzyjają utrzymaniu uważności. To ważne, by pracownicy przyswoili sobie wiedzą z zakresu ochrony przeciwpożarowej możliwie jak najlepiej. Nigdy nie wiadomo, kiedy dojdzie do zagrożenia życia. Osoby pracujące w danym budynku powinny wiedzieć, co robić, gdy pojawi się zagrożenie oraz gdzie znajdą drogę ewakuacyjną.

Badania pokazują, że najlepiej uczymy się właśnie przez praktykę, dlatego warto korzystać z tych szkoleń z ochrony przeciwpożarowej, podczas których pracownicy mogą korzystać z ćwiczeń praktycznych. Są to na przykład ćwiczenia z użyciem sprzętu przeciwpożarowego, a także symulacje pożarów. Znalezienie się w nagłej sytuacji stresowej (nawet pozornie stresowej) może uświadomić pracownikom, że w chwili zagrożenia potrafimy stracić panowanie nad sobą, co prowadzi do paniki. Dlatego właśnie szkolenia z ochrony przeciwpożarowej powinny opierać się o jak największą ilość ćwiczeń praktycznych – jeśli raz ktoś uświadomi sobie powagę sytuacji, to w chwili zagrożenia odwoła się do tego, co będzie już mu znane i przestanie panikować.

Warto też zastanowić się nad wykupieniem szkolenia z samego zjawiska paniki. Panika może być niebezpieczna zwłaszcza w dużych zakładach produkcyjnych, gdzie na niewielkiej przestrzeni pracuje sporo osób. W sytuacjach zagrożenia często nie myślimy logicznie i próbujemy ratować się za wszelką cenę, co może np. prowadzić do tratowania ludzi, przepychania się i blokowania wyjścia. Szkolenie o reakcji i panice tłumu może uzmysłowić działanie pewnych mechanizmów społecznych, dzięki czemu w chwili zagrożenia pracownicy będą bardziej odporni na to, co może się wydarzyć.

Próbne ewakuacje w nowej firmie

Jeśli dopiero co założyłeś firmę lub przedsiębiorstwo zmieniło budynek, warto wynająć osobę do przeprowadzenia szkolenia z ochrony przeciwpożarowej. Zgodnie z prawem w każdym budynku powinna być wytyczona droga ewakuacyjna, ale trzeba wziąć pod uwagę to, że ludzie nie zawsze zwracają na nią uwagę. Dzięki szkoleniu dowiedzą się, jak sprawnie przeprowadzić ewakuację budynku w przypadku zagrożenia pożarowego. Szefostwo może też wziąć udział w indywidualnych sesjach coachingowych. Jeśli przywódca w sytuacji kryzysowej nie zachowa zimnej krwi, pracownikom tym bardziej trudno będzie zachować spokój. Szef powinien więc być szczególnie dobrze zaznajomiony z ochroną przeciwpożarową oraz z sytuacjami, w których panika może zdominować zachowania ludzkie.

Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał we współpracy z przedstawicielem firmy Team Prevent Sp. z o.o. z Pszczyny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here