Obecnie na rynku zauważamy duży trend, który sprawia, że wiele osób na terenie Europy postanawia całkowicie zrezygnować z pracy na etacie o zostać pełnoprawnym przedsiębiorcą. Jet to oczywiście zjawisko pozytywne, jednak czy faktycznie zakładanie własnej firmy może być łatwe i proste? Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście bardzo uzależniona od kraju, w którym przyszły przedsiębiorca planuje założyć własną działalność gospodarczą.
W zależności od kraju przedsiębiorca będzie zmuszony do wypełniania mniejszych lub większych ilości dokumentacji oraz prowadzenie działalności na terenie danego kraju będzie wymagało od niego większej lub mniejszej wiedzy na temat podatków oraz innych opłat, które firma musi co miesiąc przeznaczać na rzecz Skarbu Państwa.
Jednak formalności to nie jedyny problem nowego przedsiębiorcy. Bardzo często jednym z największych zmartwień takich osób jest sposób finansowanie projektu oraz niewystarczające środki finansowe, które nie pokryją w 100% wszystkich wydatków firmy w pierwszym oraz drugim kwartale. Czy zatem fundusze inwestycyjne mogą okazać się dobrym rozwiązaniem tego problemu?
Fundusze inwestycyjne – czym są i jak sfinansować za ich pomocą projekt?
Jak już sama nazwa wskazuje fundusze inwestycyjne polegają na inwestowaniu środków przez jakaś jednostkę, aby sfinansować przedsięwzięcia innej jednostki. Jak to wygląda w przypadku młodych przedsiębiorców? Tutaj jednostek, które inwestują różne środki, jest wiele. Może to być jednostka samorządowa, rząd jakiegoś państwa, czy też Unia Europejska. Jednostką, która planuje przedsięwzięcie, są oczywiście osoby, które planują rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
W tym miejscu należy jednak zadać sobie pytanie: po co te wszystkie jednostki miałyby inwestować środki pieniężne lub materialne w nasz projekt? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Każda z tych jednostek będzie kierowała się zupełnie innym motywem, wskutek czego może okazać się, że podczas składania wniosków do każdego z przytoczonych tutaj inwestorów będzie musieli spełnić inne, ściśle określone wymagania.
Jakie fundusze inwestycyjne możemy uzyskać?
Jak już wspominaliśmy wcześniej, fundusze inwestycyjne oraz ich uzyskiwanie jest sprawą bardzo złożoną, ponieważ każdy z inwestorów będzie wymagał od przyszłego przedsiębiorcy pełnienia całkiem odmiennego wachlarza wymogów. Jednym z takich inwestorów może być na przykłady Unia Europejska. Unia Europejska organizuje swój fundusz, ponieważ jej głównym zadaniem jest wyrównanie podziałów ekonomicznych, społecznych oraz gospodarczych na swoim terenie.
Dlatego też fundusz ze środków Unii Europejskiej jest najłatwiejszy do uzyskania. Aby się o tym przekonać, wystarczy sięgnąć do przepisów, które jasno określają, w jakich przypadkach możliwe jest uzyskanie unijnych środków. W trakcie lektury przepisów unijnych możemy dojść do wniosku, że możliwości uzyskania dotacji z funduszu unijnego jest bardzo dużo. W niektórych przypadkach urzędnicy sami proponują takie rozwiązania, które będą najwygodniejsze a zarazem najbardziej korzystne dla nowo powstałej firmy.
Fundusze inwestycyjne z jednostek samorządowych
Pozyskiwanie środków na rozpoczęcie działalności z firmy może okazać się trudniejsze i bardziej komplikowane, niż ma to miejsce w przypadku pieniędzy unijnych. Gminne fundusze inwestycyjne są trudne do uzyskania z kilku powodów. Przede wszystkim jednostki samorządowe traktują nowo powstałych przedsiębiorców jako inwestycję, która w długofalowym okresie czasu ma przynieść konkretne korzyści, Tymi korzyściami są oczywiście przychody do budżetu gminy.
Dlatego starając się o taki rodzaj dofinansowanie będziemy musieli liczyć się z tym, że będzie się od nas wymagać przedstawienia bardzo szczegółowego planu na prowadzenie inwestycji. Dodatkowo nawet po wypełnieniu wszystkich niezbędnych formalności może okazać się, że pieniędzy na sfinansowanie naszego projektu po prostu nie wystarczy na utrzymanie firmy w pierwszym oraz drugim kwartale, a to właśnie w nich firma ponosi największe koszty.