Po podpisaniu kontraktu z Jednostką Samorządu Terytorialnego przedsiębiorca musi zdobyć środki na realizację kontraktu. Istnieje kilka form finansowania realizacji przetargu, z których najkorzystniejszą dla przedsiębiorcy wydaje się być kredyt pod kontrakt.

Banki mają specjalne oferty kredytów dla firm, które realizację kontrakty z jednostkami samorządu terytorialnego. Kredyt pod kontrakt najlepiej nadaje się do finansowania prac, które będą wykonywane w przeciągu kilku miesięcy. Banki wypłacają środki jednorazowo albo cyklicznie, w zależności od potrzeb przedsiębiorcy. Najczęstszym zabezpieczeniem kredytu pod kontrakt jest cesja z kontraktu. Niestety, takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe. Cesja z kontraktu może zaistnieć tylko wtedy, kiedy w kontrakcie nie ma zapisu zabraniającego jej wykonanie.

W przypadku cesji z kontraktu, związanej z zawartym kontraktem z jednostką samorządu terytorialnego, która dotyczą np. wykonania określonej usługi, termin płatności cesji dostosowany jest najczęściej do terminu spłaty kredytu. Trzeba wiedzieć, że cesja z kontraktu dotyczyć może pojedynczej wierzytelności albo wielu wierzytelności. W tym drugim przypadku mówimy o tzw. cesji globalnej. Bank analizuje wtedy dokładnie umowy z danym kontrahentem i sprawdza realizację kontraktów. Cesja globalna w większości przypadków dotyczy wierzytelności przyszłych.

Wierzytelności przyszłe dzielą się na następujące kategorie:

  • dotyczą już zawartych kontraktów, których zapłata będzie realizowana w przyszłości,
  • cesja wierzytelności terminowych, które mają powstać dopiero z nadejściem określonego w kontrakcie terminu albo takich, które powstaną w przypadku zaistnienia określonych okoliczności (tzw. wierzytelności warunkowe),
  • wierzytelności, pomimo ich braku podczas zawierania umowy między osobą biorącą kredyt a bankiem, to istnieje szansa, że mogą one wystąpić w późniejszym czasie, gdyż może zostać na przykład podpisany kontrakt. Mówimy wtedy jednak o umowie nienazwanej, a nie przelewie wierzytelności w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here