16

Konto osobiste i konto oszczędnościowe to najpopularniejsze produkty bankowe. Choć oba rachunki łączy szereg podobieństw, istnieje między nimi kilka różnic. Jakich? Podpowiadamy.

Konto osobiste a konto oszczędnościowe – przeznaczenie

Konto osobiste, znane również jako ROR (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy), służy przede wszystkim celom rozliczeniowym. Jest to pewnego rodzaju elektroniczny portfel, do którego trafia nasze wynagrodzenie i z którego dokonujemy płatności.

Wbrew swojej nazwie rachunek osobisty nie służy oszczędzaniu pieniędzy. Do taki celów zostało stworzone konto oszczędnościowe.

Konto oszczędnościowe jest połączeniem rachunku osobistego i lokaty. Służy gromadzeniu i oszczędzaniu pieniędzy, a nie zarządzaniu domowym budżetem. Jego oprocentowanie jest wyższe niż oprocentowanie rachunku osobistego.

Wybierz konto oszczędnościowe – kliknij i dowiedz się więcej.

Oprocentowanie

Biorąc pod uwagę przeznaczenie obu rachunków, konto oszczędnościowe jest oprocentowanie zdecydowanie wyżej niż rachunek osobisty.

Oprocentowanie konta oszczędnościowego często porównuje się z oprocentowaniem lokaty.

Dostęp do pieniędzy

Dostęp do pieniędzy na koncie osobistym jest prosty. Do rachunku wydawana jest karta płatnicza, umożliwiająca wypłacanie pieniędzy z bankomatu, płatności w sklepach oraz przez internet.

Dostęp do pieniędzy na rachunku oszczędnościowym jest trudniejszy, nie tylko ze względu na brak karty płatniczej i brak możliwości zapłaty za zakupione przez internet towary. W większości przypadków za przelewy z konta oszczędnościowego na konto osobiste banki każą sobie słono płacić. Taki zabieg sprawia, że klienci zdecydowanie rzadziej realizują przelewy, opierając się potrzebie chwili i impulsywnym wydatkom. Taki zabieg sprzyja oszczędzaniu.

Koszt przelewów

Przelewy z rachunku oszczędnościowego na rachunek osobisty często kosztują od kilku do kilkunastu złotych. W większości banków niemożliwe jest zapłacenie z konta oszczędnościowego za zakupione przez internet przedmioty czy bilety lotnicze.

W przypadku konta osobistego sytuacja wygląda zgoła inaczej. W wielu bankach przelewy są darmowe, podobnie jak wypłaty gotówki z bankomatów.

Najlepiej w pakiecie

Aby zapewnić sobie komfort użytkowania rachunków, warto otworzyć rachunek osobisty i oszczędnościowy w jednym banku. Dzięki temu przesyłanie pieniędzy i zarządzanie dostępnymi środkami będzie wygodne, szybkie i elastyczne. Dzięki dostępowi do bankowości elektronicznej wszystkie transakcje pomiędzy rachunkami będą realizowane niemal natychmiast.

Zanim wybierzesz, poszukaj banku, który zaoferuje Ci darmowe prowadzenie obu rachunków, darmowe wypłaty z bankomatów (dla konta osobistego) oraz jak najwyższe oprocentowanie konta oszczędnościowego. Takie rozwiązanie umożliwi Ci nie tylko efektywne zarządzanie domowym budżetem, ale również generowanie odczuwalnych dla portfela oszczędności.

[Głosów:5    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here