Mieszkanie dla młodych

Wiele młodych par marzy o kupieniu mieszkania na własność. Niektórym doskwiera mieszkanie kątem u rodziców, inni narzekają na konieczność płacenia za wynajem nieswojej nieruchomości.

Program MDM szczególnie pozytywnie witany jest przez ludzi, którzy planują mieć dzieci. Trudno bowiem wyobrazić sobie w pełni sprawnie funkcjonującą rodzinę, która nie może liczyć na szansę samodzielnego mieszkania. W poprzednich latach zainteresowanie rządowym programem finansowego wsparcia było spore. Obecnie coraz więcej par, ale również singli, rozważa skorzystanie z takiej pomocy.

Nie tylko dla małżeństw

Mieszkanie dla młodych zasadniczo skierowane jest do młodych małżeństw, które planują zakup lub budowę swojej pierwszej nieruchomości mieszkalnej. Jednak rządzący oferują skorzystanie z pomocy także osobom samotnym. Od statusu związku o wiele większe znaczenie ma wiek osób bądź osoby ubiegającej się o dofinansowanie. Mogą to zrobić wyłącznie ludzie, którzy nie ukończyli jeszcze trzydziestu pięciu lat. Także osoby żyjące w związkach niesformalizowanych mogą ubiegać się o taką pomoc, co jest niewątpliwie ukłonem w stronę społeczeństwa, coraz bardziej odchodzącego od tradycji czy surowych norm społecznych. Niemniej jednak wysokość dofinansowania zależy od statusu związku oraz tego, czy para posiada dzieci. Im więcej pociech w rodzinie, tym wyższe może być wsparcie ze strony władz.

Nie tylko dla nowych mieszkań

Pozytywna zmiana odnosi się również do objęcia programem rynku wtórnego. Obecnie na dofinansowanie mogą liczyć również ci, którzy rozważają zakup mieszkania dla młodych bądź domu z drugiej ręki. Na pewno powiększy to grono potencjalnych zainteresowanych i ułatwi wielu młodym ludziom zakup swojej pierwszej nieruchomości. Trzeba jednak mieć na uwadze, że program nie dotyczy ludzi, którzy mają już na własność jakąś nieruchomość lub mieli ją w przeszłości. Na pomoc mogą jednak liczyć ci, którzy planują budowę domu jednorodzinnego.

Początkowo mało popularny program, w ostatnich miesiącach zyskał na znaczeniu w oczach młodych Polaków. Wielu z nich marzy o własnej nieruchomości, ale niestety bardzo trudne lub nawet niemożliwe jest w ich sytuacji uzbieranie kwoty potrzebnej na wkład własny. Z mieszkania dla młodych mogą skorzystać osoby, które zaciągają kredyt na przynajmniej połowę wartości mieszkania. Oczywiście, program ten nie jest lekiem na całe zło w kwestii problemów mieszkaniowych polskiego społeczeństwa. Pomógł jednak wielu osobom zrealizować marzenie o samodzielności i budowaniu rodziny.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here