inwest

Do końca lipca w ramach tzw. okienka transferowego mamy możliwość dokonania zmiany instytucji, która będzie zarządzała częścią naszej składki emerytalnej. Stajemy przed wyborem czy pozostać w ZUS, czy przenieść część oszczędności emerytalnych do OFE?

Komu zaufać przy wyborze OFE?

Podejmując decyzję o przeniesieniu części składek do OFE godzimy się na zainwestowanie naszych oszczędności w rzeczywiste przedsięwzięcia rynkowe. Innymi słowy, nasze realne pieniądze za pośrednictwem OFE uczestniczą w grze gospodarczej, w której stajemy się współwłaścicielami przedsiębiorstw notowanych na giełdzie papierów wartościowych.

Pozostając w ZUS wiążemy naszą przyszłość w całości z obietnicami polityków i przyszłymi możliwościami budżetu państwa. Nie należy chyba wyjaśniać, ile mogą być warte takie obietnice za kilka czy kilkanaście lat. Może warto zatem podjąć wyzwanie i włączyć się w grę rynkową za pośrednictwem OFE. Wszak polska giełda jest jedną z najbardziej perspektywicznych na świecie!

Jeżeli już zdecydowaliśmy, aby stać się aktywnymi uczestnikami rynku kapitałowego, pozostaje odpowiedzieć na pytanie, któremu OFE powinniśmy powierzyć naszą przyszłość?

Czym się kierować wybierając OFE?

Pragniemy, aby wybrany fundusz okazał się najlepszy i przynosił największe zyski. O ile określenie naszych oczekiwań jest intuicyjne i nie budzi zastrzeżeń, bo przecież zależy nam na godnym zaufania partnerze, który sprawi, że będziemy spokojniejsi o naszą emeryturę, o tyle wybór konkretnego funduszu nie jest już taki prosty. Niestety nie możemy z całkowitą pewnością przewidzieć przyszłości i tego jakie zyski dany fundusz będzie generował w kolejnych latach. Na szczęście nie jesteśmy całkowicie bezradni i powinniśmy skorzystać z tego, co podpowiada przeszłość.

Osiągnięcia danego funduszu w przeszłości nie gwarantują wprawdzie, że fundusz powtórzy wyniki w przyszłości, ale nie wolno nam zlekceważyć żadnej, nawet najskromniejszej podpowiedzi. Wręcz przeciwnie, gdy nie dysponujemy innymi pewnymi przesłankami, pozwalającymi dokonać trafnego wyboru, powinniśmy się oprzeć na dostępnych nam danych. Skoro jedne fundusze od wielu lat osiągają wyniki poniżej średniej, a inne od dawna potwierdzają swoją skuteczność ponadprzeciętnymi zyskami, to wydaje się racjonalnym, aby wybrać ten sprawniejszy w przeszłości. Korzystając z tej podpowiedzi maksymalizujemy szanse na sukces.

Słuszna decyzja w sprawie emerytury

Mając wybrany OFE pozostaje sformalizować decyzję składając odpowiednie oświadczenie w terminie do końca lipca br. Dzięki podjętej decyzji część naszej emerytury będzie zależna od wyników osiąganych przez wybrany OFE. Zdywersyfikujemy tym samym nasze oszczędności i nie uzależnimy się jedynie od kaprysów polityków lub możliwości budżetu państwa w dość odległej przyszłości, kiedy będziemy najbardziej potrzebowali realnych dochodów.

W końcu chodzi o naszą przyszłość, którą dzięki mądrym decyzjom możemy kształtować już dziś.

Materiał zewnętrzny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here