Każde przedsiębiorstwo zobowiązane jest do prawidłowego prowadzenia księgowości. Do niedawna wiązało się to ze stworzeniem przez właściciela osobnego działu, którego zadaniem jest prowadzenie ksiąg rachunkowych. Obecnie jednak większość firm korzysta z możliwości outsourcingu usług księgowych.

Czym jest outsourcing usług księgowych?

Popularny outsourcing księgowości to nic innego, jak zlecenie prowadzenia ksiąg rachunkowych i sprawowania pieczy nad kwestią rozliczeń zewnętrznej firmie. Na rynku działa wiele firm, które od lat świadczą usługi tego typu. Zatrudniają one wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, która na bieżąco orientuje się we wszelkich zmianach w ustawach podatkowych.

Należy pamiętać, że współpraca z firmą zewnętrzną powinna odbywać się na podstawie wiążącej obie strony pisemnej umowy. Stanowi ona zabezpieczenie zarówno dla interesów właściciela danego przedsiębiorstwa, jak i dla firmy podejmującej się realizacji zlecenia.

Zalety outsourcingu księgowości

Outsourcing usług księgowych przynosi wiele korzyści zarówno większym, jak i mniejszym przedsiębiorstwom. Przede wszystkim daje możliwość powierzenia ksiąg rachunkowych profesjonalistom, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia w nich ewentualnych błędów i pomyłek.

Co więcej, korzystanie z usług biur księgowych eliminuje konieczność tworzenia osobnego działu w siedzibie firmy. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla firm, które dysponują niewielką przestrzenią.

Oszczędność dla firm

Brak działu księgowości w firmie oznacza likwidację kosztów związanych z jego utrzymaniem. Zatrudnienie kadry pracowniczej dodatkowego działu wymaga od właściciela przedsiębiorstwa zapewnienia jej odpowiednich warunków pracy, jak również odprowadzania od każdej osoby stosownych składek do ZUS.

Własna księgowość wymaga również posiadania specjalistycznego oprogramowania komputerowego, które bywa niezwykle kosztowne. Skorzystanie z usług firmy świadczącej outsourcing księgowości rozwiązuje ten problem, ponieważ każde biuro księgowe jest zaopatrzone w odpowiednie narzędzia pracy.

Wynajęcie zewnętrznej firmy zajmującej się księgowością jest zatem dla wielu przedsiębiorców korzystnym rozwiązaniem – zarówno w kwestii organizacyjnej, jaki finansowej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here