Na co dzień trudno doliczyć się, jaki jest koszt prowadzenia rachunku bankowego. Warto wiedzieć, że można mieć tanie, a nawet darmowe konto osobiste.

Wiele osób po założeniu pierwszego konta osobistego nie zmienia go przez wiele lat. Opłaty za jego prowadzenie mogą nie być problemem i dopiero w momencie poszukiwania oszczędności w domowym budżecie pojawiają się pytania o to, czy rzeczywiście warto tyle płacić. Czasem inspiracją do tego, by zmienić rachunek, jest wczytanie się w wyciąg z konta. Może się okazać, że co miesiąc kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt złotych znika z tytułu różnych opłat. Osobom, które zrezygnowały z faktur na rzecz bankowości elektronicznej, może być jeszcze trudniej zorientować się w opłatach. A mimo to warto, bo można w ten sposób zaoszczędzić rocznie setki złotych.

Koszty ukryte

Pierwszym krokiem do zmniejszenia opłat za konto osobiste jest ich dokładne zsumowanie. Można w tym celu sprawdzić na stronie banku tabelę opłat i prowizji. Na fakturze lub w historii rachunku w przypadku bankowości on-line powinny być też wyszczególnione wszystkie pobrane środki. Następnie warto przyporządkować je do konkretnych grup – opłaty za prowadzenie rachunku, wypłaty, wypłaty zagraniczne, powiadomienia SMS czy ubezpieczenia.

Na tym etapie warto zacząć od rezygnacji z usług, które nie są potrzebne. Przykładem mogą być powiadomienia SMS. Jeśli trzeba za nie płacić, a operacji jest w miesiącu dużo, możliwe, że to one odpowiadają za wysokie opłaty za prowadzenie konta. W banku lub panelu on-line można też wyłączyć ich część, by pozostawić te najważniejsze – np. o nieautoryzowanym użyciu karty czy dacie wpłynięcia pensji na konto osobiste.

Warte swojej ceny

Drugą wysoką opłatą jest często ubezpieczenie czy pakiet assistance, które oferowane są do karty debetowej, kredytowej i konta osobistego. Rekordziści mają nawet kilka takich zabezpieczeń w różnych bankach. Za wszystkie płacą kilkaset złotych rocznie, ale nie korzystają z żadnego. Warto przede wszystkim sprawdzić, co oferuje dany pakiet. Niektóre za kilka złotych w miesiącu pozwalają raz na rok zamówić np. darmową wizytę u weterynarza, lekarza prywatnego, a nawet opiekę do dziecka. Właściciele zwierząt i rodzice, którzy i tak płacą za te usługi, powinni o nich pamiętać, bo mogą im one znacznie ułatwić życie. Również osoby jeżdżące za granicę nie powinny rezygnować z zabezpieczenia konta w razie kradzieży czy ubezpieczenia zdrowotnego poza Polską. Jednak już młoda, bezdzietna osoba, która wyjeżdża rzadko, może zrezygnować z takich opłat i sporo zyskać.

Dla wymagających

Istnieją też opłaty za samo prowadzenie konta osobistego. Tu od kilku miesięcy wiele się zmieniło wraz z wprowadzeniem prawa o darmowych rachunkach bankowych. Teraz osoby, które nie potrzebują dodatkowych funkcji ponad kilka przelewów w miesiącu, mogą prowadzić rachunek bezpłatnie w dowolnym banku. Ci, którzy notują większe wpływy i często korzystają z konta, mogą natomiast wybierać spośród kont vipowskich i platinum. Tu też różnice, zarówno w cenach, jak i oferowanych usługach, są spore. Prześwietlić każde osobiste konto bankowe na rynku można w internetowych porównywarkach.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here