Notariusz, adwokat, sędzia… Czy pomiędzy tymi pojęciami możemy wyszczególnić jakieś różnice? Oczywiście, że tak. Najczęściej bowiem tratujemy wszystkich prawników tak, jakby niczym się oni między sobą nie różnili. Nie jest to jednak dobrym pomysłem – warto zatem wiedzieć o tym, kto to jest np. notariusz, ażeby wiedzieć w razie potrzeby, do kogo iść.
Notariusz – ważny zawód zaufania publicznego
Przede wszystkim warto powiedzieć, czym zajmuje się taki notariusz np. w Katowicach czy w innych miejscach w Polsce. Otóż notariusz dba o poprawność dokumentów pod względem prawnym. Ponadto powołany jest on do dokonania czynności, którym strony są obowiązane lub pragną nadać charakter notarialny. Ważny jest jeszcze jeden aspekt działalności notariusza…
Otóż jest to zawód zaufania publicznego. Oznacza to, że aby stać się notariuszem trzeba spełnić wiele wymagań, także pod kątem charakteru. Ponadto notariusz jest zobowiązany do zachowania tajemnicy. Oznacza to, że możemy czuć się w pełni bezpiecznie – nie może on przekazać komukolwiek informacji, które mu powierzyliśmy.
Zadania notariusza Katowice
Jak jednak w praktyce wyglądają zadania notariusza? Czym on się zajmuje? Do jego obowiązków należy sporządzanie aktów notarialnych, aktów posiadania dziedziczenia, sporządzanie oświadczeń, protokołów, protestów weksli i czeków, wypisów, odpisów. W związku z tym, w zasadzie każdy z nas prędzej czy później skorzysta z jego usług. Kiedy?
Otóż na pewno wtedy, kiedy będziemy potrzebować odpisu jakiegoś ważnego dokumentu np. skończenia studiów. Tu także załatwia się wszelkie formalności związane z ze spadkiem oraz nieruchomościami. Co więcej – właśnie notariusz Katowice może zaprotokołować przebieg ważnych ustaleń.
Wybór notariusza Katowice
Pozostaje już tylko pytanie – w jaki sposób wybrać notariusza? Otóż przede wszystkim należy pamiętać, że w żadnym wypadku nie jesteśmy zobowiązani do skorzystania z tej jednej kancelarii, która została nam zaproponowana. Mamy pełne prawo wyboru tej, która sami uznamy za najlepszą. Jak to jednak zrobić?
Przede wszystkim, choć może się to wydawać dość dziwne, to warto przejrzeć opinie krążące w Internecie – w końcu na pewno w danej kancelarii byli już jacyś klienci, którzy mogą się wypowiedzieć o pracujących tam urzędnikach. Pamiętajmy jednak, że nie są to opinie w pełni obiektywne, zatem traktujmy je bardziej jak wskazówki niż jak prawdę absolutną!
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl