Kupno mieszkania pod wynajem staje się coraz bardziej popularnym sposobem na pomnażanie kapitału. Celnie zdefiniowana grupa docelowa i odpowiednio przemyślana strategia mogą okazać się kluczem do sukcesu. Podpowiemy, jak przygotować mieszkanie do wynajęcia, o jakich formalnościach należy pamiętać i co zrobić, żeby oferta była atrakcyjna dla potencjalnych klientów.
Krok 1 – zbadanie rynku i określenie grupy docelowej
Inwestowanie w nieruchomości powinniśmy zacząć od zbadania rynku i określenia, która grupa potencjalnych najemców daje największe możliwości na szybki wynajem mieszkania.
Określenie grupy docelowej jest istotnym elementem w procesie przygotowywania mieszkania na wynajem, ponieważ decyzja, którą podejmiemy, będzie warunkować wszystkie pozostałe posunięcia. Od tego, czy najemcami będą studenci, absolwenci, rodzina z dziećmi, czy może klienci biznesowi, zależeć będzie między innymi ilość i rozkład pomieszczeń czy wyposażenie wnętrz. Jeśli mieszkanie znajduje się w spokojnej okolicy, może być atrakcyjne dla rodziny, natomiast niedaleka odległość od ośrodków edukacyjnych stanowi łakomy kąsek dla studentów.
Krok 2 – wystrój i wyposażenie wnętrz
Przy urządzaniu wnętrza należy pamiętać o dopasowaniu mieszkania do potrzeb potencjalnych najemców. Warto kierować się umiarem i wybierać naturalną kolorystykę ścian, podłóg i wyposażenia oraz unikać nadmiaru dodatków.
Mieszkanie na wynajem powinno być wyposażone w podstawowe sprzęty AGD (pralka, lodówka, kuchenka) oraz urządzenia sanitarne. Wynajmując mieszkanie studentom, można wyposażyć je w dodatkowe meble (biurka, komody, szafy, stół). Osoby decydujące się na długoterminowy najem, często chcą urządzić mieszkanie wg własnych upodobań.
Inwestowanie w nieruchomości, które są duże i przestronne, ale mają przechodni układ pomieszczeń, może wiązać się z koniecznością ich przebudowy. Większa ilość osobnych pokojów powoduje wzrost potencjalnych najemców.
Krok 3 – określenie kosztów wynajmu
W tym celu należy zapoznać się ofertami dotyczącymi najbliższej okolicy. Ceny mieszkań zależą m.in. od stanu technicznego nieruchomości, stałych miesięcznych kosztów (czynsz, składki na fundusz remontowy) oraz opłat za media. Istnieje możliwość ustalenia stałej, comiesięcznej kwoty, zawierającej wszystkie opłaty lub określenia ceny za sam wynajem i doliczanie kwot za zużycie energii czy wody.
Krok 4 – reklama
Przed zamieszczeniem ogłoszenia w Internecie należy wykonać zdjęcia przedstawiające wysprzątane mieszkanie, bez nadmiaru ozdób i rzeczy osobistych. Fotografie powinny być jasne, wyraźne, wykonane w dzień. Ogłoszenie musi być profesjonalne, dlatego zaleca się zamieszczenie dokładnego opisu, który zawiera m.in.: ilość pomieszczeń, metraż, kwotę najmu, wysokość kaucji i innych opłat, rodzaj ogrzewania, wyposażenie, informacje na temat piętra, windy, sąsiedztwa i zalet lokalizacji.
Krok 5 – przygotowanie formalności
Po znalezieniu najemcy należy spisać z nim umowę, która będzie zawierała elementy takie jak: wysokość kaucji i czynszu, termin spłat, okres wypowiedzenia, stan techniczny mieszkania w chwili podpisania umowy, sposób rozliczenia mediów. Oddając najemcom mieszkanie do ich użytku, warto ustalić też ewentualne konsekwencje w przypadku dokonania zniszczeń naszego mienia.
Rozpoczynając wynajem, należy też uregulować kwestie podatków. Do wyboru są dwie możliwości – ryczałt w wysokości 8,5% lub rozliczanie na zasadach ogólnych i płacenie podatku dochodowego w wymiarze 18%. Na pierwszy rzut oka bardziej korzystny wydaje się ryczałt. Należy jednak pamiętać, że tylko w przypadku rozliczania się na zasadach ogólnych, możemy odliczyć od przychodu koszty odsetek kredytu hipotecznego, koszty czynszu dla spółdzielni, amortyzacji mieszkań, opłaty za Internet, zakup sprzętu czy naprawy.
Przed zakupem mieszkania na wynajem należy przemyśleć, do kogo będziemy kierować ofertę wynajmu, a co za tym idzie, zastanowić się nad tym, gdzie i jakie mieszkanie kupić. Żeby tego dokonać, należy wiedzieć przede wszystkim, jak sfinansować zakup mieszkania lub nieruchomości.