Kupując pierwsze, wymarzone mieszkanie, musimy mieć na uwadze kilka ważnych czynników, takich jak lokalizacja, metraż, rozkład oraz koszt nieruchomości. Analizując kwestie finansowe, należy zastanowić się, czy będziemy finansować nieruchomość z własnych oszczędności, czy może lepiej zaciągnąć kredyt hipoteczny i skorzystać np. z rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Czy należy być w związku małżeńskim, aby wspólnie zaciągnąć kredyt? Jak wybrać odpowiedni lokal? Te tematy przybliżamy w poniższym artykule.

Wybór odpowiedniego mieszkania

Aby nie popełnić błędów podczas wyboru i kupna mieszkania, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Poniżej opisujemy najważniejsze z nich:

  1. Lokalizacja. Aby wybrać odpowiednią lokalizację, należy dobrze zastanowić się nad swoimi upodobaniami, potrzebami oraz planami na przyszłość – czy zamierzamy powiększyć rodzinę i zależy nam na cichej, spokojnej okolicy, bliskości przedszkoli, szkół, placów zabaw, terenów zielonych, przychodni i ośrodków sportowo-rekreacyjnych, czy może wolimy mieć w sąsiedztwie ośrodki kultury, miejsca rozrywki, biura i centra handlowe.
  2. Rynek pierwotny czy wtórny. Od tego, z którego rynku pochodzić będzie nasze mieszkanie, zależy na przykład cena i lokalizacja. Jeśli planujemy kupno mieszkania z rynku pierwotnego, prawdopodobnie najwięcej takich inwestycji znajdziemy w peryferyjnych częściach miast. Mieszkania z rynku wtórnego często będą tańsze, jednak mogą być mniej przestronne i zlokalizowane w budynkach starego typu. Jeśli planujemy zakup mieszkania używanego, warto zapoznać się z artykułem: „Czego nie powie Ci sprzedający – przemyślany zakup mieszkania”, który dokładnie opisuje proces oględzin mieszkań z rynku wtórnego.
  3. Metraż i rozkład. Od tego, jak duże mieszkanie wybierzemy, zależeć będzie jego cena, a więc i wysokość kredytu hipotecznego. Kupując nieruchomość, nie chcemy, aby była ona zbyt mała, ale należy mierzyć siły na zamiary i pamiętać, że większa powierzchnia to także wyższe koszty utrzymania mieszkania. I znów – ważne jest dokładne przemyślenie planów na przyszłość. Osoby, które planują powiększyć rodzinę, powinny przemyśleć zakup mieszkania trzypokojowego, aby móc urządzić osobną sypialnię, salon i pokój dla dziecka. Można też zdecydować się na kupno mieszkania z dwoma pokojami – większy wyposażyć w aneks kuchenny, a w miejscu kuchni urządzić np. sypialnię lub pokój dla dziecka.

Również rozkład mieszkania jest bardzo ważnym aspektem. Najlepiej unikać pokoi przejściowych, mieszkań z ciasnymi, nieprzestronnymi pomieszczeniami i małymi oknami. Nieprzyjazny rozkład pomieszczeń i zbyt mała ilość światła mogą mieć znaczący wpływ na komfort życia. Pomieszczenia powinny być też odpowiednio zlokalizowane względem stron świata. Okna wychodzące na północ będą wpuszczały do wnętrz najmniejszą ilość promieni słonecznych.

Jak kupić mieszkanie?

Wiele osób kupujących pierwsze mieszkanie decyduje się na zaciągniecie kredytu hipotecznego. Banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i mogą udzielić kredytu dla młodych par, które nie są w związku małżeńskim. Zaciągnięcie kredytu we dwoje może poprawić zdolność kredytową i sprawić, że uzyskamy kredyt na lepszych warunkach. Poza tym warto zastanowić się nad skorzystaniem np. z programu Mieszkanie dla Młodych, który udziela wsparcia osobom do 35 roku życia – singlom, młodym małżeństwom, jak i osobom będącym w niesformalizowanych związkach.

Szukasz swojego lokum? Przejdź sprawnie przez proces zakupu mieszkania krok po kroku. Sprawdź narzędzie Navidom!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here