Jesteś w stałym związku? Dowiedz się, czy warto prowadzić wspólne konto z partnerem

Będąc w stałym związku, wiele par decyduje się połączyć swoje finanse. Dzięki temu możliwe jest wspólne gospodarowanie pieniędzmi na równych zasadach. Czy jednak zawsze opłaca się prowadzić konto wspólne? Zanim podejmiesz decyzję, poznaj wszystkie „za i przeciw”.

Wspólne konto nie jest wymagane – nawet po zawarciu związku małżeńskiego. Istnieje kilka powodów, dla których warto zdecydować się na taki krok. Trzeba jednak mieć świadomość istnienia kilku „złych” stron takiego rozwiązania.

Każda strona ma nieograniczony dostęp do środków

Konto wspólne oznacza nieograniczony dostęp do środków przez obie strony w takim samym stopniu. Oznacza to, że oboje posiadacze mogą dokonywać dowolnych transakcji gotówkowych, bezgotówkowych czy internetowych bez zgody współwłaściciela. Z jednego konta można dokonywać przelewów, np. opłacając rachunki. W dużym stopniu upraszcza to codzienne wspólne funkcjonowanie, ale… niekiedy może być źródłem problemów.

Sytuacja komplikuje się wówczas, gdy jedna ze stron jest „ścigana” przez komornika. W praktyce będzie oznaczać to zajęcie wspólnego konta, tj. połowę zgromadzonych tam środków – bez względu na to, jaki procent wpływów dotyczy osoby zadłużonej.

Mniejsze opłaty związane z korzystaniem z rachunku

Wspólne konto oznacza z reguły niższe opłaty związane z posiadaniem rachunku bankowego. Posiadając dwa oddzielne konta osobiste, koniecznością jest ponoszenie opłat podwójnych. Mając tylko jedno konto z jednakowym dostępem przez obie strony, można sporo zaoszczędzić.

Niektóre banki nie tylko znoszą opłaty za prowadzenie rachunku wspólnego, ale również dają dostęp do dodatkowych profitów. Za przykład może posłużyć Konto Wspólne dostępne w ofercie Toyota Banku – zakładając je, można w pakiecie otrzymać Konto Oszczędnościowe z oprocentowaniem na poziomie 2%.

Możliwość „opróżnienia” konta bez zgody partnera

Wadą konta wspólnego jest możliwość „opróżnienia” konta bez wiedzy i zgody drugiego posiadacza rachunku. Dlatego do partnera trzeba mieć naprawdę bardzo duże zaufanie, ponieważ jedna pomyłka może kosztować utratę wszystkich środków do życia.

Możliwość kontrolowania partnera

Konto wspólne oznacza możliwość monitorowania wszystkich wydatków na bieżąco. Przeglądając historię transakcji, można więc (także nieświadomie) kontrolować partnera. To z kolei może być przedmiotem wielu niepotrzebnych konfliktów.

Kiedy warto zdecydować się na konto wspólne?

Takie konto choć posiada wiele wad, ma też swoje zalety. Na pewno nie będzie to dobrym rozwiązaniem dla wszystkich stałych par. Niemniej jednak warto je rozważyć wówczas, gdy jedna ze stron ma większą „smykałkę” do oszczędzania – dzięki temu zgromadzone środki może ulokować w instrumentach oszczędnościowych, kształtując przy tym nawyki finansowe partnera.

Prowadzenie wspólnego konta warto rozważyć również, gdy jedna z osób nie posiada stałych dochodów. Mając dostęp do środków, może korzystać z nich – bez konieczności proszenia o pozostawienie gotówki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here