Na co zwrócić uwagę zawierająć umowę kredytową?

Umowa kredytowa to poważne zobowiązanie finansowe. Obciąża domowy czy osobisty budżet na nierzadko lata i jest sporym wydatkiem. Dlatego też przed podpisaniem umowy kredytowej należy się dogłębnie zastanowić, czy aby na pewno jest ona konieczna. Biorąc pod uwagę wszelkie za i przeciw, możliwe zyski i straty, koniecznie trzeba spokojnie przemyśleć taką decyzję.

Pomyśl o swoich możliwościach i potrzebach

Pierwszym pytaniem, jakie należy sobie zadać biorąc kredyt jest “Czy będę w stanie go spłacić?”. Rozsądne pożyczanie pieniędzy świadczy o dojrzałości i może dawać wiele korzyści. Zastanów się, jakiej kwoty potrzebujesz i na co. Czy nie ma tańszych zamienników? Czy jest ci to bardzo potrzebne? Czasem umiejętność odmówienie sobie czegoś jest ważna, a sama odmowa – najlepszym, co możesz zrobić. Niemniej wzięcie kredytu, który jesteśmy w stanie terminowo spłacić bezsprzecznie wiąże się z korzyściami.

Zwróć uwagę na wysokość miesięcznej raty. Czy jest to kwota, którą będziesz w stanie zapłacić w każdym miesiącu, niezależnie od sezonowych wydatków, takich jak ogrzewanie, prezenty świąteczne czy wakacyjne wyjazdy?

Warto też zwrócić uwagę na to, czy raty będą stałe, czy skalowane – wtedy ich wysokość będzie się zmieniać w miarę postępowania spłaty kredytu. Daje to pewne odciążenie w miarę spłacania kredytu, jednak wpływa na zdolność kredytową: ta oceniana jest ze względu na wysokość pierwszej raty i w związku z tym możemy nie dostać kredytu, nawet jeśli nas na niego stać – tylko ze względu na ten specyficzny sposób oceny zdolności kredytowej.

Drugą rzeczą jest termin spłaty: na jaki okres chcesz rozłożyć spłacanie długu? Wpłynie to na ratę kredytu – im dłuższy okres spłaty, tym więcej raty, jednakowoż są one niższe. Jednocześnie wydłużenie okresu spłaty zwiększy całkowitą kwotę, którą będziesz musiał oddać – odsetki naliczane są zależnie od czasu, a nie tylko kwoty kredytu.

Rozważ wszystkie dostępne opcje

Kolejnym krokiem w braniu kredytu jest porównanie dostępnych ofert. Są ich miliony! Może nie dosłownie, ale nie oznacza to, że wybór jest prosty. Żeby policzyć, co i jak, jakie będą raty, jakie odsetki, jakie opłaty dodatkowe nie wystarczy kalkulator – potrzeba magisterki z bankowości! Czynników wpływających na opłacalność kredytu jest mnóstwo. Same opłaty dodatkowe mogą być poukrywane w każdym wręcz akapicie umowy. Do tego dochodzą promocje różnych banków oferujących okresy bez rat czy umorzenie pewnych części długu pod specjalnymi warunkami. Niezwykle trudno jest odnaleźć się w takim morzu informacji.

Z pomocą przychodzą nam internetowe porównywarki kredytów i pożyczek, które za pomocą skomplikowanych algorytmów komputerowych pobierają dane od wszystkich oferujących takie usługi firm i w przystępny sposób przedstawiają je nam, potencjalnym kredytobiorcom. Możemy dzięki nim znaleźć interesujący nas kredyt: wybieramy kwotę i okres spłaty, podajemy podstawowe informacji potrzebne, by ocenić zdolność kredytową, a system Match Banker znajduje oferty, które banki mogą nam zaproponować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here