Ciepło generowane przez energię wytwarzaną podczas pracy sprężarki jest ogromne. Dzięki nowoczesnej technologii większość energii można odzyskać. Działanie jest korzystne z punktu widzenia ekonomicznego oraz ekologicznego. Odzyskane ciepło może z powodzeniem ogrzewać budynki lub być wykorzystane w procesie produkcyjnym. Dzięki zastosowaniu specjalnego wymiennika ciepła sprężarka śrubowa może odzyskać nawet 85% energii.

Schemat obiegu ciepła podczas pracy sprężarki jasno pokazuje, gdzie rozchodzi się energia w systemie i w jaki sposób można ja odzyskać. Energia użytkowa jest wytwarzana, wówczas gdy sprzężone powietrze wróci do swojego poprzedniego stanu, czyli będzie rozprzężone, a jednocześnie odbierze ciepło pozyskane z otoczenia. Ilość odzyskanej energii jest uzależniona od szczelności systemu oraz wielkości ciśnienia. Im lepsze parametry sprężarki, tym większe możliwości odzysku energii.

Zużycie energii

Energia zużyta podczas produkcji sprzężonego powietrza jest wciąż bardzo wysoka. Zdarza się, że zużycie i utrzymanie sprzętu znacznie przewyższa jego koszty zakupu, dlatego warto wziąć pod uwagę odzyskanie energii i zużycie jej do dalszych procesów produkcyjnych. Energia odpadowa pozyskana od sprężarek to znaczna oszczędność kosztów. Dzięki wbudowanemu układowi zapewnia niskie koszty inwestycji, która przekłada się na dalsze procesy eksploatacji. Ponadto odzyskana energia wpływa pozytywnie na środowisko, ponieważ następuje znaczne zmniejszanie emisji dwutlenku węgla. Przy sporadycznym użyciu sprężarki być może oszczędność nie będzie tak widoczna, jednakże w przemysłach, gdzie sprężarka śrubowa jest na pełnych obrotach przez cały dzień, różnice będą kolosalne.

Mając dużą halę produkcyjną, warto rozważyć i z powodzeniem stosować odzysk ciepła ze sprzężonego powietrza. Duże powierzchnie zazwyczaj generują duże koszty utrzymania, szczególnie zimą. Jeśli hala jest narażona na częsty nawiew zimnego powietrza, to tym bardziej dogrzanie jest trudne. Odzysk ciepła pozwoli na zaoszczędzenie kosztów ogrzewania lub poprawi jakość produkcji w inny sposób.

Tekst powstał przy pomocy firmy Pneumatik S.A.http://www.pneumatik.pl/, czołowego przedsiębiorstwa w Polsce w zakresie urządzeń pneumatycznych.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here