Portfel polskiego studenta zapewne nie jest zbytnio wypchany. Okazuje się jednak, że w ostatnich latach ich sytuacja finansowa uległa znacznej poprawie. Wpłynęło na to wiele czynników. Przede wszystkim poprawiły się zarobki wszystkich Polaków, zwiększyło się też finansowe wsparcie ze strony uczelni. Studenci stali się również bardziej zaradni i potrafią już pogodzić pracę zarobkową z nauką. Wykazują przede wszystkim dobrą świadomość finansową.

Budżet statystycznego studenta

To średnio 1 600 złotych miesięcznie. Za tę kwotę student musi się utrzymać podczas edukacji na uczelni wyższej. Okazuje się jednak, że o ile jeszcze do niedawna taka kwota była zbyt niska do samodzielnego życia, tak dzisiaj studentom udaje się nawet odkładać „zaskórniaki”.

Warto również wiedzieć, że wysokość miesięcznego budżetu zaniżają studenci, którzy nadal pozostają na utrzymaniu rodziców. Ci najczęściej nie pracują albo tylko dorabiają na własne wydatki. Studenci, którzy wyjechali na studia do innego miasta, podejmują zwykle pracę zarobkową i dysponują większym budżetem.

Konto dla studenta jako podstawa zarządzania finansami

Zmieniła się świadomość finansowa młodych Polaków. Dzisiaj nie liczymy już na wysokie emerytury w przyszłości czy zewnętrzne wsparcie finansowe. Zdajemy sobie sprawę, że na wszystko musimy zapracować sami. Kredyt hipoteczny na mieszkanie czy pożyczka na samochód to dzisiaj standard. Oszczędzamy więc od pierwszej wypłaty. Przeciętny student jest w stanie odłożyć miesięcznie nawet 150 złotych. 

Nadwyżki pieniędzy odkładane są najczęściej na konto dla studenta. Młodzi nie oszczędzają do domowej skarbonki. Doskonale wiedzą, że tylko w banku ich pieniądze są bezpieczne. Co więcej, to bank daje im możliwość swobodnego zarządzania ulokowanymi środkami. Konto internetowe to nie tylko opcja na dokonywanie przelewów. To platforma, dzięki której student założy dodatkowe konto oszczędnościowe, zwiększy limit na karcie kredytowej albo zaciągnie kredyt gotówkowy.

Co o pieniądzach myślą sami studenci?

Nawet połowa polskich studentów uznaje, że ich sytuacja finansowa nie jest zadowalająca. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli pod uwagę weźmiemy fakt, że student w Szwecji utrzymuje się za ponad 5 000 złotych a ze Słowenii za 2 500 złotych. Na szczęście młodzi nie czekają już bezczynnie na poprawę sytuacji materialnej, tylko sami starają się coś w tym kierunku robić.

Studenci chcą zarabiać dużo i wspinać się po kolejnych szczeblach zawodowej kariery. Widać dzisiaj wyraźny nacisk na zapewnienie sobie finansowego komfortu. To dlatego konto dla studenta nie jest jedynym produktem, w którego korzystają uczniowie uczelni wyższych. Zakładają też konta oszczędnościowe oraz lokaty.

Prognozy są jednoznaczne. W młodych Polakach widać ogromny potencjał w kwestii ogólnej poprawy kondycji finansowej mieszkańców naszego kraju. To oni interesują się nowoczesną bankowością i to oni wykazują chęć oszczędzania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here