Ethereum to zdecentralizowana platforma oraz waluta, która opiera się na środowisku open source. Zupełnie tak jak Bitcoin – oparta jest na łańcuchu bloków zwanym blockchain.
Specjaliści nazywają Ethereum Bitcoinem drugiej generacji. Kryptowaluta ETH plasuje się w ścisłej czołówce najpopularniejszych kryptowalut.
Kiedy Ethereum pojawiło się na rynku?
Twórca Ethereum (więcej informacji o ETH: https://www.xtb.com/pl/ethereum-kb) – Rosjanin Vitalik Buterin – rozpoczął pracę nad platformą w 2013 roku. Rok później zorganizował zbiórkę na zasadzie crowdfundingu, by wypuścić walutę na rynek w 2015 roku. Pierwszy blok w systemie Blockchain Ethereum datuje się na 30.07.2015 r. Od tamtego czasu kryptowaluta bije rekordy notowań i mimo korekt na przełomie 2017 i 2018 roku, wielu inwestorów uważa, że ETH będzie nadal rosło. Teraz na rynku kryptowalut jest dość cienko i nie wiem, czy to stwierdzenie jest zasadne. W każdym razie chciałem pokazać, że mimo sporych korekt rynku, eth jest wciąż perspektywiczne.
W grudniu 2016 roku wartość ETH oscylowała na poziomie 6 dolarów, natomiast w marcu 2017 roku 1 ETH kosztował już 20 dolarów. Obecnie (stan na 16.03.2018) ETH kosztuje niespełna 609 dolarów.
Czym jest platforma Ethereum?
Ethereum to nie tylko kryptowaluta. Jest to rozbudowana platforma, która umożliwia tworzenie i udostępnianie zdecentralizowanych aplikacji. Technologia Ethereum umożliwia zawieranie inteligentnych kontraktów, a sieć węzłów Ethereum współtworzona przez użytkowników nosi nazwę Ethereum Virtual Machine. Każda transakcja w sieci jest zapisywana i przechowywana w blokach, w których znajdują się wszelkie prawa własnościowe do każdej jednostki waluty będącej w obiegu.
Ponadto programiści wykorzystują platformę Ethereum do udostępniania programów i aplikacji w ramach sieci P2P (peer – to – peer). ETH – jako token Ethereum – wykorzystywane jest w formie waluty wykorzystywanej przez programistów, którzy korzystają z usług świadczonych w ramach platformy Ethereum.
Ethereum a Ether (ETH) – platforma a kryptowaluta
Należy rozgraniczyć Ethereum jako platformę w sieci P2P i Ether jako token kryptowaluty. Jeżeli mówimy stricte o kryptowalucie, wówczas chodzi nam o Ether. ETH służy utrzymywaniu platformy Ethereum poprzez wydobywanie tokenów przez górników, a także zachęcaniu obrotem walutą przez inwestorów.
Ether może być sprzedawany i kupowany, podlegając tym samym prawom popytu i podaży, jak każda inna cyfrowa i rzeczywista waluta. Wraz z przeprowadzonym w 2016 roku hard forkiem (rozdzieleniem łańcucha bloków kryptowaluty) na rynku obok Ethereum (ETH) pojawiło się również Ethereum Classic (ETC).
Dystrybucja Etheru
O ile większość kryptowalut opartych na blockchainie posiada jasno określony górny limit podaży tokenów, o tyle w przypadku ETH twórcy nie podali dokładnego limitu tokenów, które mogą pozostać w obiegu. W przypadku Ethereum Classic twórcy ograniczyli ilość tokenów do 230 000 000 jednostek. Obecnie wykopano ponad 92 220 000 ETH. Pierwsze tokeny ETH sprzedano przez Ethereum Foundation, by zebrać fundusz na wystartowanie z projektem ETH. Zbiórka odbywała się między lipcem i wrześniem. Rozprowadzono wówczas 60 000 000 ETH.