Sposoby na systematyczne oszczędzanie

Na oszczędzanie zawsze jest dobry moment – każdy z nas mógłby przeprowadzić nawet niewielką korektę wydatków w swoim domowym budżecie. Regularne odkładanie nawet niewielkich kwot sprawi, że w skali roku uzbiera się pokaźna suma, np. na wyjazd na wakacje, nowe meble czy inny dowolny cel. Poznaj sprawdzone sposoby na systematyczne oszczędzanie!

Od czego zacząć oszczędnie pieniędzy?

Aby skutecznie oszczędzać, powinieneś uświadomić sobie, że może to robić każdy i najlepiej zacząć już od dziś. Regularne odkładanie nawet niewielkich kwot z czasem da Ci sporą satysfakcję, a świadomość rosnących na koncie – lub w portfelu – oszczędności będzie motywacją do dalszego udoskonalania swojej domowej strategii finansowej. Z czasem odkładane kwoty będą coraz większe, ponieważ oszczędzanie stanie się Twoim nawykiem. Dodatkową zaletą przemyślanego oszczędzania jest to, że wcale nie musi ono odbywać się kosztem pogorszenia standardu Twojego życia, jeśli tylko zastosujesz się do naszych sprawdzonych porad.

Zaplanuj domowy budżet

Analiza struktury domowych wydatków i przychodów powinna być pierwszym krokiem w poszukiwaniu oszczędności. Spisz wszystkie źródła i wysokości osiąganych dochodów oraz szczegółowo zaplanuj miesięczne wydatki. W ten sposób uzyskasz kwotę, jaką będziesz mógł odłożyć w danym miesiącu. Przy szacowaniu kosztów uwzględnij zarówno stałe opłaty i rachunki (telefon, internet, koszty dojazdów lub paliwa), jak i zmienne, jak: prąd, gaz, woda, koszty zakupu żywności czy innych produktów i usług.

Szukaj oszczędności na domowych wydatkach

Mając opracowany bilans dochodów i kosztów, zastanów się, na których wydatkach jesteś w stanie zaoszczędzić. W przypadku opłat za energię elektryczną czy wodę oszczędności mogą generować m.in.: zmiana operatora lub taryfy, używanie funkcji EKO dostępnej w większości urządzeń AGD (mniejszy pobór prądu i wody) czy zmiana źródeł światła na żarówki LED, które pobierają nawet do 75% mniej prądu niż tradycyjne świetlówki. Wybieranie prysznica zamiast kąpieli w wannie również pomoże obniżyć wysokość rachunku, podobnie jak analiza konkurencyjnych operatorów internetu czy usług telekomunikacyjnych – na tym polu miesięcznie można zaoszczędzić naprawdę sporo! Sposobem na wydawanie mniejszej sumy pieniędzy w sklepach są przydatne aplikacje mobilne, pozwalające porównywać ceny w poszczególnych supermarketach i dyskontach bez wychodzenia z domu. Skoro te same produkty w innym sklepie możesz kupić taniej, to czy warto za nie przepłacać w osiedlowym sklepiku?

Odkładaj pieniądze na koncie oszczędnościowym

Kolejnym sposobem na systematyczne oszczędzanie jest otwarcie kotna oszczędnościowego w jednym z banków z korzystną ofertą. Sądzisz, że to nie dla Ciebie, bo masz zbyt mało pieniędzy na oszczędzanie w banku? To błąd! Nie musisz być zamożną osobą, aby móc korzystać z atrakcyjnego oprocentowania na koncie systematycznym. Nawet najmniejsze wpłacone kwoty natychmiast zaczynają na siebie pracować, podczas gdy te same pieniądze na tradycyjnym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym pełnią wyłącznie funkcję depozytu. Zysk z odsetek na koncie możesz wypłacić już po miesiącu lub dopisać do rachunku w celu systematycznego powiększania swoich oszczędności.

Najważniejsze zalety konta oszczędnościowego:

  • zarabianie na oprocentowaniu środków na rachunku bankowym,
  • Twoje pieniądze pracują na Twój zysk – już od pierwszego dnia i niezależnie od kwoty,
  • możliwość wypłaty gotówki w każdej chwili bez utraty odsetek – inaczej niż na lokacie,
  • bezpieczeństwo i wygoda zarządzania finansami,
  • doskonała alternatywa dla osób pasywnie zarządzających swoimi finansami,
  • szansa na regularne i systematyczne oszczędzanie.

Które konto oszczędnościowe wybrać?

Konto oszczędnościowe jest obecnie bardzo popularnym produktem bankowym, dostępnym w ofercie większości najpopularniejszych instytucji finansowych. Rzecz w tym, by wybrać ofertę przede wszystkim korzystną, a także najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb oraz indywidualnego sposobu gospodarowania finansami osobistymi. Wybierając konto oszczędnościowe, warto upewnić się, że:

  • wpłaty i wypłaty gotówki mogą być dokonywane w każdym momencie bez utraty odsetek,
  • zysk z oprocentowania może być wypłacony lub dopisany do kapitału rachunku,
  • prowadzenie konta będzie darmowe,
  • bank zapewnia dostęp do konta i możliwość wykonywania niezbędnych operacji przez internet lub aplikację mobilną.

W świetle powyższych wymogów warto zwrócić uwagę na Konto Systematyczne oferowane przez Santander Bank Polska. Jest ono darmowe zarówno, jeśli chodzi o otwarcie, jak i prowadzenie rachunku oraz umożliwia wypłaty w dowolnym czasie bez straty odsetek. Charakteryzuje się też korzystnym, promocyjnym oprocentowaniem podwyższonym do 2,70% w skali roku. Odsetki na rachunku kapitalizowane są co 30 dni, a zysk z oprocentowania można wypłacić już po upływie pierwszego miesiąca.

Systematyczne oszczędzane nie jest trudne!

Jak widać, istnieje wiele sposobów na regularne oszczędzanie. Część z nich wymaga szczegółowej analizy struktury kosztów i wydatków, a inne możliwe są dzięki zmianie dostawcy usług, porównywaniu cen czy otwarciu kotna oszczędnościowego zamiast tradycyjnego rachunku w banku. Każdy sposób na odkładanie niewielkich kwot jest dobry, a oszczędzanie najlepiej zacząć od zaraz!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here