Wykonywanie przelewów on-line jest szybkie i wygodne – potrzebujemy jedynie konta z dostępem przez internet oraz sieci. Warto jednak pamiętać o tym, że przy prowadzeniu takich transakcji także istnieje ryzyko, że zostaniemy okradzeni. Na co powinniśmy uważać?

Na kradzieże pieniędzy w trakcie przelewów bankowych narażony jest każdy z nas – jeśli nie dochowamy odpowiedniej czujności, wtedy nasze środki mogą zniknąć błyskawicznie. Przedstawiamy zatem 5 porad, jak bezpiecznie wykonywać  przelewy internetowe. Warto je poznać!

1. Regularnie skanuj i aktualizuj komputer

Na kradzież środków z rachunku przy wykonywaniu przelewu jesteśmy narażeni wtedy, gdy nieświadomie pobierzemy wirus. Może on podmieniać numery konta bankowego albo wykraść nasze dane do logowania na konto. Aby zmniejszyć to ryzyko, powinniśmy regularnie skanować komputer programami antywirusowymi i aktualizować system operacyjny.

2. Nie loguj się na konto w otwartych sieciach Wi-Fi

Na podobne ryzyko wystawiamy się też wtedy, gdy będziemy logować się na konto bankowe z otwartych sieci Wi-Fi, na przykład w kawiarni. Możemy też pobrać niebezpieczne oprogramowanie, które wykradnie nasze dane.

3. Sprawdzaj kod SMS do potwierdzenia przelewu

Przelewy najczęściej potwierdzamy z użyciem kodu SMS otrzymywanego na telefon. Warto dokładnie przeczytać jego treść przed potwierdzeniem transakcji. Złośliwe oprogramowanie podmieniające numery konta może zmienić je w serwisie bankowym, ale nie w SMS-ach. Gdy numery konta się nie pokrywają, możemy wysłać pieniądze na konto oszusta!

4. Uważaj na przelewy wykonywane na telefonie

Na wykradzenie pieniędzy narażone są też osoby, które bankują na telefonie. Korzystajmy tylko z oficjalnego oprogramowania banku, nie wgrywajmy żadnych certyfikatów i aplikacji dodatkowych. Pamiętajmy też o regularnej aktualizacji aplikacji i systemu operacyjnego.

5. Uważaj, komu podajesz dane do logowania do banku

Najlepiej nie przekazywać ich nikomu, ale jeśli chcemy już to zrobić, powinniśmy udostępniać je tylko najbliższym osobom, do których mamy pełne zaufanie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here