Kredyt konsolidacyjny

Na czym polega kredyt konsolidacyjny i jakie są jego wady i zalety? Poznaj najważniejsze informacje związane z kredytem, który pozwoli ci na spłatę wszystkich zaciągniętych zobowiązań.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Dzięki niezwykle rozbudowanej ofercie kredytowej, obecnie bardzo łatwo zaciągnąć różnego rodzaju pożyczki w rozmaitych instytucjach finansowych. Zależnie od rodzaju zobowiązania, niekiedy wystarczy mieć pozytywną historię kredytową oraz nie mieć w przeszłości problemów z Biurem Informacji Kredytowej, by zaciągnąć np. kredyt gotówkowy czy kredyt na samochód. W ten sposób możesz oczywiście poprawić swój komfort życia i nabyć wiele towarów i produktów. Niestety niektórzy zapominają, że pożyczone środki trzeba zwrócić, w wyniku czego dochodzi do sytuacji, kiedy raty kredytowe stają się poważnym obciążeniem domowego budżetu lub nawet uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Wtedy to rozwiązaniem takiej sytuacji może być kredyt konsolidacyjny. Pod tym pojęciem należy rozumieć kredyt celowy przeznaczony na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Można go także określić mianem „finansowego ugaszenia pożaru”, gdyż za jego pomocą zyskujesz szansę na odzyskanie panowania nad swoimi przychodami i wydatkami. Wybierając kredyt konsolidacyjny nie masz obowiązku umieszczania w nim wszystkich swoich pożyczek i zobowiązań, dlatego też warto wcześniej rozważyć, czy chociaż części z nich nie jesteś w stanie spłacać samodzielnie. Biorąc kredyt konsolidacyjny bank przejmuje twoje zaległości finansowe, a ty płacisz jedną ratę zamiast kilku mniejszych – oczywiście jej wartość jest niższa niż suma pierwotnych zadłużeń. W dalszym ciągu masz jednak obowiązek pokrycia wszystkich kredytów, a do tego zostajesz obciążony dodatkowymi kosztami wynikającymi z zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego. Sumaryczne odsetki są więc wyższe, natomiast odczujesz je w mniejszym stopniu, gdyż są rozciągnięte w czasie.

Jak wybrać kredyt konsolidacyjny?

Uzyskanie kredytu konsolidacyjnego związane jest z dość dużymi formalnościami, gdyż banki udzielają tego typu pożyczek w rozważny sposób i chcą dokładnie sprawdzić możliwości finansowe swojego klienta. Warto również przyjrzeć się ofercie kredytów konsolidacyjnych, aby wybrać najkorzystniejszą ofertę i ograniczyć dodatkowe opłaty do minimum.  Dlatego też należy szczególną uwagę przywiązać do:

  • całkowitej kwoty do spłaty wraz z kosztami kredytu konsolidacyjnego,
  • wysokości raty po konsolidacji,
  • nowemu okresowi spłaty,
  • konsekwencji grożących ci w wypadku braku terminowych spłat rat kredytu konsolidacyjnego,
  • wymaganych zabezpieczeń przez bank do uzyskania kredytu konsolidacyjnego.

Nie ulega wątpliwości, że kredyt konsolidacyjny ma równie wielu zwolenników, co i przeciwników, co czyni go dość kontrowersyjnym typem pożyczki. Niemniej w niektórych okolicznościach wydaje się być najlepszym z możliwych rozwiązań – chodzi tu np. o długotrwałe problemy finansowe, z których samodzielnie nie byłbyś w stanie się udźwignąć. Kredyt konsolidacyjny to często dobry start do spłaty wszystkich zaciągniętych zobowiązań. Sprawdź bieżącą ofertę kredytów konsolidacyjnych i wybierz najlepszą ofertę dla siebie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here